Döntött: Defoe
Ezt az időszakot a kis, kombinatívabbnak mutatkozó európai rivális igyekezett is kihasználni – igaz, James kapusnak csupán egy alkalommal kellett közbeavatkoznia –, aztán magára talált a Capello-gárda, s rögvest büntetett: a két, váratlanul a kezdő tizenegybe jelölt labdarúgó közül Milner adott be jobbról, sorstársa, Defoe pedig Sulert megelőzve bizonyította, hogy vele pláne jól döntött az olasz szakvezető. Kisvártatva újfent Defoe, aztán – Rooney finom passza után – Gerrard is találhatott volna, ám Samir Handanovic hatástalanított.
A második szakasz elején –Terry fejesénél és Rooney lövésénél – ugyancsak a helyén volt a szlovén kapus; ebben a periódusban Anglia komoly nyomás alá helyezte Szlovéniát, amely immár hozzávetőleg az „ellenmeccs” számára kedvező eredményében reménykedhetett. Meg abban, hogy a „szórványos” ellentámadások egyikéből Novakovic vagy Dedic eltalálja a kaput; egyik se találta, igaz, ez az önfeláldozóan vetődgető angol elhárítást is dicséri. Egyebekben sok minden nem történt; Anglia – a korábbiakhoz képest legalább hatékonyan futballozva – hozta a meccset, és továbblépett, Szlovénia viszont, néhány perc híján, végül nem élt meg abból, amit az előző két találkozón összekapart. Nekünk legyen mondva: idáig eljutni is szép teljesítmény volt...
ANGLIA–SZLOVÉNIA 1-0 (1-0) C csoport, Port Elizabeth, 45 000 néző. Jv.: Stark (német).
Anglia: James – Johnson, Upson, Terry, Ashley Cole – Milner, Barry, Lampard, Gerrard – Defoe (Heskey, 86.), Rooney (Joe Cole, 72.).
Szlovénia: Samir Handanovic – Brecko, Cesar, Suler, Jokic – Birsa, Koren, Radosavljevic, Kirm (Ma tavz, 79.) – Novakovic, Ljubijankic (Dedic, 62.).
Gól: Defoe (23.).
A C csoport végeredménye
1. Egyesült Államok 3 1 2 – 4-3 5
2. Anglia 3 1 2 – 2-1 5
3. Szlovénia 3 1 1 1 3-3 4
4. Algéria 3 – 1 2 0-2 1