Franciák: se játék, se edzés
A Chelsea csatárát amiatt távolította el a válogatottól a francia szövetség, hogy a L’Equipe című francia sportnapilap cikkéből kiderült: Anelka a mexikóiak elleni, vesztes mérkőzés szünetében minősíthetetlen hangnemben reagált a szakvezető kritikai megjegyzéseire. Maga Domenech utóbb nehezményezte, hogy a válogatott belső életének részletei kikerültek a sajtóba, és szerinte nem nevezhető összetűzésnek az, ami közte és Anelka között történt. Ugyanakkor a futballista hazaküldését jó döntésnek tartja, különös tekintettel arra, hogy a labdarúgó nem akart elnézést kérni tőle.
A válogatott tagjai viszont leszögezték, hogy – ösztönzésükre – Anelka párbeszédet kezdeményezett a kapitánnyal, de erről a szövetség korifeusai szándékosan nem vettek tudomást.
A csatározások egyébként más fronton is folytatódtak: vasárnap vitába keveredett Patrice Evra csapatkapitány és Robert Duverne erőnléti edző; az összeszólalkozó feleket Domenech választotta szét. Az újabb incidens miatt azonnal lemondott posztjáról a csapatigazgató Jean-Louis Valentin.
Mi lesz itt, ha a kiesésre álló, nyeretlen franciák valóban elbúcsúznak a világbajnokságtól mindjárt a csoporttalálkozók után?
Nagy a feszültség a kameruniak berkeiben is: össztűz alatt áll egy másik francia tréner.
Paul Le Guen, az afrikaiak szakvezetője azonban közölte: nem mond le posztjáról annak dacára sem, hogy csapata a dánoktól elszenvedett 2-1-es vereséggel menthetetlenül elköszönt a vb-től. Kamerun együttese ugyan még játszik egy meccset Dél-Afrikában, de a futballisták már hozzáfoghatnak a csomagoláshoz.
„Kétségtelenül súlyos csalódás ez számunkra, de döntéseim egyikét sem bánom – mondta az edző. – Továbbra is mindent megteszek a csapatért, akár bíznak bennem, akár nem. A hollandok elleni utolsó mérkőzésen igyekszünk megvédeni a becsületünket.”
Ehhez is sokat kellene javulni, mert Morten Olsen dán szakvezető így vélekedett a kameruniakkal vívott mérkőzésről: „Elemi hibákat követtünk el, a folytatásban ilyesmit nem engedhetünk meg magunknak.”
A világ most arra kíváncsi: néhány európai válogatott –Franciaország, Anglia, Olaszország – eddigi csődje után javít-e a vb-t szintén rémesen kezdő spanyol csapat? Honduras kellemes partnernek tetszik, ám Új-Zéland vagy Algéria is annak látszott... Mindenesetre az ibériai remények visszatérését elősegítheti, hogy
Fernando Torres, aki az első meccsen még csak csereként játszott, ma valószínűleg a kezdő tizenegy tagjaként lép pályára. Ő maga azonban óvatosan nyilatkozott a hétfői találkozóról: „A legfontosabb, hogy türelmesek legyünk, és ne essünk pánikba, ha nem szerzünk gólt azonnal.”
Ugyancsak nagy érdeklődés övezi a Portugália–KoreaiNDK találkozót. Egyfelől azért, mert az ázsiaiak – vereségük ellenére – elismerésre méltóan mutatkoztak be a brazilok ellen, míg a portugálok unalmas, gól nélküli döntetlent játszottak az elefántcsontpartiakkal. Másfelől az ad a mérkőzésnek különös jelentőséget, hogy 1966-ban, az észak-koreaiak egyetlen korábbi vb-szereplése alkalmával a KNDK a 23. percben 3-0-ra vezetett Portugália ellen. Igaz, az európaiak – a négy gólt szerző Eusebio vezérletével – 5-3-ra fordítottak, de az ázsiaiak csapatbuszán most a következő felirat olvasható: „Újra 1966! De győzzön a Koreai NDK!”
Érdekes, hogy a kis csapat játékosai közül többen úgy vélik: Cristiano Ronaldo jobb, mint Eusebio. Vagy legalábbis ezt mondják.
Mert valójában nem jobb.
Ez lesz ma
G csoport: Portugália–Koreai NDK, Fokváros, 13.30. Jv.: Pozo (chilei).
H csoport: Chile–Svájc, Port Elizabeth, 16. Jv.: Al-Ghamdi (szaúd-arábiai); Spanyolország–Honduras, Johannesburg, Ellis Park, 20.30. Jv.: Nisimura (japán).