Ugrás az ismeretlenbe
Az első szakasz amolyan felvezető kör. Itt, ugye, egyenes kiesés nincs, annál több ritka vendég van. Az 1998-tól harminckét tagúra duzzasztott mezőny jelenlegi tagjai közül Elefántcsontpart, Észak-Korea, Ghána, Görögország, Honduras, Szlovénia és Új-Zéland válogatottja eddig csak egyszer, Algéria, Ausztrália és Dél-Afrika csapata kétszer, míg Szlovákia együttese egyszer sem járt a vb-n. Szerbia idáig szintén csak egyszer szerepelt a nagy tornán, de Jugoszlávia korábban törzsgárdista volt, aztán közbeszólt a történelem. (Egyébiránt egyáltalán nem biztos, hogy kizárólag Szerbiát kell Jugoszlávia örökösének tekinteni – ahogyan azt a FIFA teszi –, hiszen Szlovénia vagy a most távollévő, de tizenkét évvel ezelőtt bronzérmes Horvátország szintén jogot formálhatna az utódlásra. Már, ha akarna, de efféle szándékot egyikük sem mutat.)
A nagyok nyugodtak. Bár közülük Brazília és Németország megkapta a beosztását a csoportok kialakítása alkalmával – mióta úgynevezett kalapok vannak, sorsolásról túlzás lenne beszélni –, a rendszeres szereplőknek rutinjuk van abban, miként kezeljék a bemelegítést nem engedő helyzetet. A németek amúgy sem szoktak ellazulni, a braziloknál meg az a Dunga a szövetségi kapitány, akit hívhatnának Alemaónak (németnek) is, mert futballistaként évekig Stuttgartban játszott, és messzemenően a magáévá tette az ottani szellemet.
Ezzel együtt a legesélyesebb a brazil és a spanyol válogatott; tökéletesen tükrözi a realitást, hogy e kettő áll a FIFA-rangsor első két helyén. A legfőbb favoritok – mindenféle felmérés szerint – a brazilok, ám ez leginkább azért van, mert a spanyolok még csak vb-döntőt sem játszottak, míg a dél-amerikaiak a labdarúgás világrekorderei eddigi öt elsőségükkel. A szép futball megannyi híve nagyon szívesen látna brazil–spanyol csúcstalálkozót az aranyért, de könnyen lehet, hogy mindannyian csalódnak, mert abban az esetben, ha az egyik válogatott első, a másik pedig második lesz csoportjában, már a nyolcaddöntőben összekerül Dunga és Vicente del Bosque garnitúrája. (A lebonyolítási rend különlegessége, hogy azonos ágon van a világranglista első három helyezettje, Brazília, Spanyolország és Portugália.)
A riválisok közül a két Top Team után Angliát és Németországot kell említeni. A szigetországiak csak akkor nyertek világbajnoki címet, amikor a vb-t Angliában rendezték, sőt az 1966-os tornán kívül egyszer sem voltak döntősök, de csapatuk – mely jó néhány nagyszerű játékost vonultat fel – kétségkívül erősödött Fabio Capello szövetségi kapitánnyal. Ő legalább olyan jól lát a pálya mellől, mint Gerrard a pályán... A németekkel pedig mindig számolni kell, ráadásul Joachim Löw szakvezető a látványfutballhoz vonzódik, és fi atalosan üde együttesével korántsem csak az erőre építhet.
Igazán príma labdarúgókkal érkezett Dél-Afrikába Argentína is, amelynek azonban nagy hátránya a csapatrészek közötti kiegyensúlyozatlanság, továbbá az, hogy a dél-amerikai ország válogatottja legutóbb tizenhét éve nyert felnőtt tornát (1993-ban a Copa Americát hódította el). Igaz, az utóbbi előny is lehet, hiszen minden sorozat véget ér egyszer... Ebben ugyancsak bízhatnak a hollandok, akik még nem voltak világbajnokok –a Cruyff- és a Van Basten-generációval sem –, de támadójátékuk veszedelmesen gyors, azaz rendkívüli sebességükkel a legjobbakat is meglephetik. Itáliától viszont az lenne a szenzáció, ha megvédené világbajnoki címét, mert a jelenlegi együttes nagy formátumú futballistáinak többsége már nem a régi, és hozzájuk hasonló egyéniségek nincsenek (vagy alig vannak) a keretben.
Tippelni könnyű, a befutót helyesen eltalálni hasonlóképpen nehéz, mint a biztonságot garantálni Afrika első vb-jén. A FIFA hatalmas kockázatot vállalt a helyszín kiválasztásával, hiszen a rendező országban a bűnözési és az egészségügyi adatok egyenesen riasztóak. Összehasonlíthatatlanul kisebb a rizikója annak, ha bárki – akár komoly öszszegben – lefogadja: az aranyérmes a korábbi világbajnokok közül kerül ki. Ezek: Anglia, Argentína, Brazília, Franciaország, Németország, Olaszország, Uruguay. Az eddigi győztesek között a „kakukktojás” Brazília.
A vetélytársak hazájában mindenütt megemelnék a kalapot a második helyért is, a 180 millió brazil számára azonban az ezüst is csak bizsu...
Ez lesz ma
A csoport: Dél-Afrika–Mexikó, Johannesburg, Soccer City, 16. Jv.: Irmatov (üzbég). Uruguay–Franciaország, Fokváros, 20.30. Jv.: Nisimura (japán).
Brazília–KNDK: az első a százötödikkel
A vb-n részt vevő válogatottak legutóbbi FIFA-világranglistás helyezése:
1. Brazília, 2. Spanyolország, 3. Portugália, 4. Hollandia, 5.
Olaszország, 6. Németország, 7. Argentína, 8. Anglia, 9. Franciaország, ...13. Görögország, 14.
Egyesült Államok, 15. Szerbia, 16.
Uruguay, 17. Mexikó, 18. Chile, 19. Kamerun, 20. Ausztrália, 21.
Nigéria, ...24. Svájc, 25. Szlovénia, ...27. Elefántcsontpart, ...30. Algéria, 31. Paraguay, 32. Ghána, ...34. Szlovákia, ...36. Dánia, ...38. Honduras, ...45. Japán, ...47.
Dél-Korea, ...78. Új-Zéland, ...83. Dél-Afrika, ...105. KNDK.