Laboratóriumi körülmények
Jaj, nagy baj van.
Eddig tudniillik abban a hitben voltam én, a végtelenül empatikus személy, hogy hát nem véletlenül mondják az edzők gondterhelt arccal az ő mondandójukat a meccsek végén: konklúziójuk több évtizedes élményanyagra, mintegy empirikus úton szerzett tapasztalatra épül, ennélfogva legalábbis megfellebbezhetetlenek. Erre tessék. Azt olvasom most az MTI hírei között, hogy a Mannheimi Egyetem kutatói néhány sokat ismételt tétel cáfolatával álltak elő, hosszas szöszölés után kimondva megannyi igazságot, mint mondjuk azt: nincs „első félidő végén szerzett lélektanilag fontos gól”.
Hagyom most az olvasót is, hogy ezt emésztgesse kicsit.
Uhh.
Eddig, igen, úgy tudtuk, hogy az első félidő végén szerzett gól lélektanilag rendkívül fontos, az így vesztésre álló csapat játékosai, főleg a magyarok, ezután általában letargikus hangulatban ülnek az öltözőben, miként az edzők se nagyon tudják függetleníteni magukat az eseményektől: lelkesítés helyett szomorúan toporognak, „hát ez a hajó elment”, sóhajtják, miközben a másik oldalon pezsgőket kezdenek durrogtatni, „hé, lélektanilag ennél fontosabb pillanatban nem is szerezhettük volna a gólt”, rikoltják, s önfeledten vonulnak ki a második félidőre. Kis buták. Ha ugyanis tudnák azt, amit a Mannheimi Egyetem kutatói, hogy tudniillik – több mérkőzés eredményeit elemezve – ennél egetverőbb hülyeség nincs is, akkor nyilván nem érfelvágós hangulatban, illetve mámorban úszva töltenék a szusszanás tizenöt percét; s akkor még egy rakás közhelyről nem is beszéltünk. Például szintén semmi nem támasztja alá azt a tételt, amely szerint egy játékos jobb eséllyel szerezhet gólt, ha az előző meccsen is a kapuba talált, miként a rúgott gól után sem feltétlenül lanyhul a találatot elérő együttes figyelme, ennek nyomán nem kerülhet nagyobb gondba hátul.
Most mi lesz?
A tisztesség jegyében elvileg egy sor nyilatkozatot kellene annullálni, de ez nyilván nem megy, viszont fel kellene hívni a figyelmet arra, hogy a 2010–2011-es évadtól csak a Mannheimi Egyetem kutatói által bevizsgált és ellenőrzött mondatpanelekkel illene az edzőknek a sajtómunkások elé állniuk. Listát is lehetne mellékelni ehhez a rendelkezéshez: senki ne hivatkozzon arra, hogy „rosszkor kaptuk a gólt” vagy „a gól után automatikusan hátradőltünk”, mert jönnek ezek a mannheimiek, és jól megcáfolnak mindenkit.
Amúgy nekik is jó sok idejük lehet.