Tottenham: a bátorság maga a cselekvés
Jiminy Cricket eredetileg csak statiszta volt Pinocchio mellett Carlo Collodi művében, ám a Walt Disney stúdió filmadaptációjában már kiemelt szerepet kapott. Sőt a mesehős évtizedekkel később egy futballstadionban is a középpontba került, miután kedvenc melódiájának dallamára írt nótával köszöntötték Jürgen Klinsmannt, az együttes új sztárját a Tottenham Hotspur drukkerei. A világbajnok német játékos 1994-ben igazolt a londoni garnitúrához, a Spurs szurkolói így üdvözölték: „Chimm-chimminee, chimchimminee, chim-chim-churoo, Jürgen német volt, de most egy zsidó.”
A slágergyanús mű előadását korántsem a magyar pályákról jól ismert antiszemita indulat motiválta, éppen ellenkezőleg: a csapat zsidó identitásának megőrzése melletti elkötelezettség. Az egyesület szurkolói a második világháború előtt határoztak úgy, hogy büszkén vállalják az egylet önértelmezését és tradícióit. Persze nem ok nélkül... Oswald Mosley, a brit fasiszta mozgalom vezetője 1936-ban felvonulást szervezett a londoni East Enden; a rendezvényt a „Le a zsidókkal!” szlogennel népszerűsítette. Válaszként a Tottenham drukkerei „felvették” a Yids nevet. (A yid zsidót jelent, elsősorban a szlengben terjedt el, ahol a jew szinonimájaként használják.) A klub leghíresebb huligáncsoportja a Yid Army nevet viseli, ám sokszor a klub szurkolóinak összességét is ugyanígy emlegetik. Talán nem jelent különösebb meglepetést, hogy a felvállalt misszió nyomán verbális támadásoknak vannak kitéve a klub rajongói. Az attaknak olyan visszataszítóan szélsőséges formái is ismertek, mint a kollektív sziszegés... Az ellenfelek drukkerei olykor így kívánják emlékeztetni a Spurs szurkolóit a második világégés idején a koncentrációs táborokban működő gázkamrákra.
Pedig a Tottenham szurkolóinak természetesen csak egy része zsidó származású. Ám a londoni egylet rajongói szimbolikus üzenetet közvetítenek önként vállalt zsidóságukkal: elkötelezettek az antifasizmus mellett, semmiféle diszkriminációt nem tolerálnak. A klub sem marad el támogatóitól a közéleti harcban. A Spurs minden évben csatlakozik különféle antirasszista akciókhoz. Indoklásuk szerint egy multikulturális egyesületnek fokozottan fontos, hogy a gyűlölet semmilyen formája ne nyerhessen teret a stadio nokban. A futballisták többsége hasonlóan gondolkodik. Már csak azért is, mert a klub mindenkori labdarúgóit – származásuktól függetlenül – tiszteletbeli zsidónak tekintik a szurkolók. Az egylet önértelmezését tovább erősíti, hogy Daniel Levy, a klub elnöke szintén zsidó származású. Az egyesület jelképe –vélik a szurkolók.
Ugyanakkor sokszor felvetődik, hogy a Tottenham drukkerei kiprovokálják az antiszemita és rasszista reakciókat azzal, hogy a Yids csatakiáltással biztatják csapatukat. A fanatikusok szerint egy egylet identitását nem lehet elhallgatni, hanem büszkén vállalni kell, hiszen csak így lehet elejét venni a kirekesztő szólamoknak. Akárhogy is, a londoni garnitúra szurkolói őrzik zsidó tradícióikat, így az egyesület tagja lehet annak a klubnak, amely az olyan együtteseket tömöríti, amelyeknek szurkolói elkötelezettek az antiszemitizmus elleni harcban.
Egyébként az egyesület jelmondta „Audere est facere!”, azaz a bátorság maga a cselekvés. Jürgen Klinsmann megértette az üzenetet, hiszen egyetlen pillanatig sem bánta, hogy stadionnyi ember zsidózta hétről hétre.