Csúcs a Fehér Házban
S közben a tabellán az olvasható: 1. Real Madrid 77 pont (83-26-os gólkülönbség), 2. Barcelona 77 (75-19).
A távirati iroda ezért már „az évszázad El Clasicójáról” ír, ami a pontegyenlőség dacára is hatalmas túlzás. Elvégre a madridi örökrangadókon 50 győzelmet, 14 döntetlent és 15 vereséget felmutató Real Madrid várhatóan így áll fel a ma este tízkor kezdődő csúcstalálkozón (amelyet a Sport 1 élőben közvetít): Casillas – Sergio Ramos, Raul Albiol, Garay, Arbeloa – Xabi Alonso, Lassana Diarra, Van der Vaart, Marcelo – Cristiano Ronaldo, Higuain. Mit gondolnak, e garnitúra tagjai közül hányan férnének be a huszadik század legkiválóbb klubcsapatának választott királyi gárda örök tizenegyébe? Meglehet, Casillason kívül senki nem kapna helyet tán még a keretben sem...
A Barcelona más. A mostani együttes kétségkívül konkurál a klubtörténet legnagyobbjaival, bár meg kell jegyezni, hogy a spanyol bajnoki címek és a BEK- (BL-) trófeák számát illetően a Barca jelentős lemaradásban van legfőbb vetélytársával szemben. Az egymás ellen vívott összes bajnoki meccs tekintetében is a Real Madrid áll jobban (68 győzelem, 30 döntetlen, 61 vereség), jóllehet a Primera Division első évadában (1928/29) hazai pályán elszenvedett 0-1-gyel kezdett. A Barca kapujában akkor Plattkó Ferenc állt... A barcelonai „visszavágó” előtt viszont megsérült, és a Real Madrid 2-1-re nyert.
Ez ma már történelem.
Miként az is, hogy legutóbb a futball Fehér Házának nevezett Bernabeu stadionban a Barcelona 6-2-re győzött. A különleges eredmény most inkább hátrány, mint előny a jelenleg nagyobb játékkultúrájú, több ragyogó egyéniséget felvonultató – azaz ellenfelénél klasszikusabb – vendégcsapat számára, hiszen az efféle kimenetel megismétlődése szinte képtelenség, és a vetélytárs „bosszúra” kész. A „finomkodók” – a távozni készülő Guti és a szintén elvágyódó Kaká – egyébként is kimaradnak a Real Madridból, igaz, a Barcelonából is hiányozhat két egyéniség – Iniesta és Ibrahimovic –, de nem azért, mert nem becsülik meg őket, hanem, mert sérüléssel küzdenek. A legjobb esetben így kezd a Barca: Valdes – Daniel Alves, Puyol, Piqué, Maxwell – Busquets, Xavi, Yaya Touré – Messi, Ibrahimovic, Iniesta. (Ha utóbbi kettő nem játszhat, akkor Krkic, illetve Pedro léphet pályára a rendszerint követhetetlen, az Arsenal elleni produkciójával a goal.com című brit hírportáltól 10-es osztályzatot kiérdemlő Messi mellett.)
A tét nagy, a győzelem a Real Madridnak jönne jobban. Már, ha ilyet egyáltalán lehet mondani... Tény azonban, hogy a királyi gárda ebben az évadban is súlyos csalódáson esett át a BL nyolcaddöntőjében (csakúgy, mint a spanyol Király Kupában), azaz szüksége lenne a kárpótlásra. Érthető, ha Cristiano Ronaldo azt mondta: „Mérges vagyok, amikor a nélkülünk zajló Bajnokok Ligája-meccseket látom. S remélem, végre megtanultuk a leckét a jövőre nézve.”
Ma mindenesetre kiderül: a múlt évi 2-6-ból miként sikerült okulni...
A spanyol örökrangadó előtt bevett szokás, hogy szerte Európában megválasztják a két klub örök tizenegyét. Íme, a mi szavazatunk. Real Madrid: Casillas – Manuel Sanchis, Santamaria, Hierro, Roberto Carlos – Redondo, Zidane – Ronaldo, Di Stefano, Puskás, Gento. Barcelona: Zubizarreta – Daniel Alves, Puyol, Nadal – Cruyff, Xavi, Suarez, Maradona – Messi, Kubala, Ronaldinho.