Hoki egy pakkban

Ki gondolta volna 1943-ban, amikor Torontóban létrehozták a jégkorong Halhatatlanok Csarnokát, hogy ekkora felhajtás lesz az ereklyék körül?

A minap éppen az egyik ismert sportszergyártó cég ajánlott fel tízezer dollárt annak, aki „véletlenül” eltette volna Sidney Crosby ütőjét és kesztyűjét, amelyet a fiatal sztár akkor használt és viselt, amikor a vancouveri olimpiai döntőben a „hirtelen halálba” segítette az Egyesült Államok válogatottját. Időközben mindkettő meglett, és rövidesen ki is állítják a hokiszentélyben.

Az csak természetes, hogy a sportági Hall of Fame-et az enyhén szólva is hokimániás Kanada egyik nagyvárosában hozták létre, az pedig még természetesebb, hogy a jégkoronggal kapcsolatos minden lehetséges ereklyét idehordtak. Los Angelesből például azt a kaput, amelybe Wayne Gretzky – itt meg ne kérdezd, ő kicsoda! – NHL-rekordot jelentő, 802. gólját ütötte. Vagy azt a mezt, amelyet Andy Van Hellemond – a profi jégkorongliga 1600 meccset vezető „Palotai Károlya” – az utolsó fellépésen viselt. És természetesen a csaknem tizenhat kilós Stanley Kupát, amelyet ugyan bajnok módjára fel nem emelhetünk, de megérinthetjük, sőt tíz dollárért le is fényképezkedhetünk vele. Nem mindenki tudja, hogy három trófea van „forgalomban” – az itt látható az eredeti. Van dublőre is, amit akkor tesznek a helyére, ha Stanley Number One például az ötvösnél időzik. Ez komoly kockázattal jár: a mesterek nem mindig erősek a helyesírásban, ám az első teljes korrekciót csak akkor hajtották végre, amikor a coloradói csapattal 1996-ban bajnok Adam Deadmarsh nevét Deadmarchként vésték fel – ez a szó ugyanis gyászindulót jelent, amit éppenséggel akkor semmi sem indokolt. Mint írtuk, a „lehetséges” ereklyéket gyűjtik; hiányzik például a korong egy régi kanadai–szovjet derbiről, pontosabban megvan az, Pat Stapleton házában lapul, ámde hogyan is hitelesítse négy évtized elteltével az egykori védő? Ha elunnánk a tárgyakat – köztük egy kompletten berendezett Montreal Canadiens öltözőt (huszonnégy kupaelnyeréssel ez a csapat a csúcstartó) –, jöhet az interaktív rész. Videojátékon vezérelt kapusnak üthetünk gólokat (igazi ütővel és koronggal, bár nem korcsolyában) vagy mi (konkrétabban a gyerek) öltözünk be hálóőrnek, és gép lő, valódi koronggal.

Azt gondolnánk, magyaroknak itt legfeljebb látogatójeggyel a markukban van helyük, ám nem így van. Először is: a dicsőségtáblán szerepel Schell László játékvezető és a legendás sportvezető, Pásztor György fényképe; mindkettő „teljes jogú” Hall of Fame-tag. A játékosokat egy korábbi időszakból Palla Antal és Mészöly András portréjával mutatják be, és látható Ladányi Balázs nemzetiszínű meze is.

Közönségcsalogatók
Közönségcsalogatók
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.