Felnőtt a fiú
Ez a kisfiú, illetve azóta már majdnem 14 éves nagyfiú, a napokban Szentgotthárdon harmadszorra is teljesítette a nagymesteri szintet, így ma ő a világ legfiatalabb nagymestere! A statisztikák azt is számon tartják, hogy a korábbi csodagyerekek milyen idősen lettek nagymesterek. Ebben az örökrangsorban Rapport Richárd, azaz Ricsi az ötödik úgy, hogy Polgár Juditnál és Lékó Péternél is fiatalabban szerezte meg a legrangosabb sakkminősítést.
Ez a hír olyannyira gyorsan járta be a világot, hogy a The New York Times is külön cikket szentelt az újabb magyar sakktehetségnek. Ha már az Újvilág vezető napilapjainak egyike feltette a kérdést, tegyük fel mi is: „Vajon mi a magyarázata annak, hogy itt, a Kárpát-medence közepén állandóan sakkzsenik tűnnek fel?” Ráadásul annak ellenére történik ez, hogy a sakksport sincs jobb helyzetben, mint a többi, súlyos anyagi gondokkal küzdő sportág.
Ez az a pillanat, amikor el lehetne mondani, hogy már Beatrix királynétől kezdve kedvelt játék a sakkozás mifelénk. Azután lehetne Erkel Ferencre vagy Szentgyörgyi Albertre hivatkozni, aki szintén a játék neves művelője volt. A magyarázat azonban nem pusztán történelmi eredetű, és ráadásul két lábon áll. Egyrészt fantasztikus tudású a magyar edzői gárda, amelynek tagjai, miután a rendszerváltásnál elvesztették a sportállásukat, profi módon láttak neki a tréneri hivatás művelésének. Rapport korábbi és mostani edzői – Anka Emil, Fáncsy Imre, Lukács Péter, Ruck Róbert és Pintér József – mind nemzetközi hírű „mesterek” a szónak abban az értelmében, ahogyan azt a legkiválóbb pedagógusokkal és edzőkkel kapcsolatban szoktuk használni. A magyarázat másik része pedig Rapport Ricsiben van elrejtve. Ő végre olyan sportoló, aki a kritikus pillanatokban nem tojja össze magát, hanem továbbra is mély érdeklődéssel nézi a sakktáblát, keresi a legjobb lépést, az utat, ami a nyeréshez vezethet.
Ricsin nem ül a „magyar átok”, ami miatt az utolsó pillanatban gyakran elrontjuk a már-már kézben lévő sikert. Ami miatt a döntő pillanatokban megremeg a kezünk. Ez a kölyök tehetséges abban, amit csinál, és mélyen szereti, amit csinál. Ezért csinálja. Ébresztő előtt és takarodó után is…