Nem csak egy tánc volt

Amióta a jégtáncpárosoknak is osztanak medált a téli olimpián (1976), azóta Európán kívüli duó nem hódította el az aranyérmet; most megszakadt ez a széria. Vancouverben a világbajnokságokról egy ezüst- és egy bronzérmet őrző, hazai környezetben föllépő Tessa Virtue, Scott Moir kettős szerezte meg az első helyet; a kettős, amely az élről várta a versengés utolsó szakaszát, a kűrben kiváló produkcióval rukkolt elő, s még növelte is előnyét a második Meryl Davis, Charlie White amerikai egységgel szemben.

Harmadikként a világ- és Európa-bajnok orosz Okszana Domnyina, Makszim Sabalin páros zárt a huszonhármas mezőnyben, amelyben a Hoffmann Nóra és a vetélkedőt megelőzően honosított Zavozin Maxim alkotta magyar különítmény a 13. helyen végzett.

Kanada ünnepeltjeiről tudni illik, hogy roppant fiatalok: Virtue húsz-, Moir huszonkét éves.

A szám – két olimpia kivételével – eddig szovjet/orosz uralom alatt állt. Három-három alkalommal a birodalom, illetve utódállama képviselői bizonyultak a legjobbnak – 1992-ben a Független Államok Közössége színeiben arattak diadalt –, egyszer-egyszer pedig brit és francia siker született.

A magyar páros egy pozíciót javítva fejezte be szereplését, s önfeledten nyilatkozott.

„A reggeli edzésen látni kellett volna bennünket: mintha elfelejtettünk volna korcsolyázni, mindent elrontottunk.

Ezek után, bevallom, izgultunk egy kicsit, de ahogy jégre léptünk és meghallottuk a tapsot, tudtuk: minden rendben lesz. Így is volt, nagyon boldogok vagyunk – idézte a MOB honlapja Hoffmann Nórát, aki négy éve, Elek Attilával 17.-ként finiselt. – A lényeg az, hogy a publikumnak tetszett a produkciónk, ugyanis elsősorban a nézőknek akartunk örömet szerezni.”

Időközben újabb nézettségi adat látott napvilágot: a megnyitót övező csúcs után most az Egyesült Államok elleni férfijégkorong-mérkőzés hozott rekordot Kanadában, ahol a helyi lakosság csaknem harmada (azaz 10,6 millió érdeklődő) követte nyomon a vetélytárs 5:3-as sikerével záruló találkozót. A meccsnek volt olyan időszaka is, amikor 13 millióan kapcsoltak az eseményt sugárzó csatornára. E randevúhoz kapcsolódó hír, hogy – írja az MTI – az amerikai válogatott főigazgatója a csapat százszázalékos teljesítménye ellenére is elégedetlen az együttes produkciójával. Brian Burke a nemzetközi sportági szövetség oldalán – egyebek között – arról beszélt: bár örül annak, hogy garnitúra a legelőkelőbb kiemelési helyet szerezte meg a csoportkörben, a játék messze nem tökéletes. Pláne, hogy a már említett, Kanada elleni mérkőzésen Ryan Miller kapus volt a középpontban: 45 lövésből 42-t megfogott. „A vetélytárs túl sok olyan támadást vezetett, amelynek során létszámfölényben vezethette fel a korongot. Csak Miller teljesítményének köszönhető a győzelem” – fogalmazott Burke.

A diadal révén az amerikaiak könnyű ágra kerültek: a negyeddöntőben a lapzártánk után véget ért Svájc–Fehéroroszországpárharc győztesével találkoznak, s ha sikerrel veszik az akadályt, akkor vélhetően a cseh vagy a finn válogatott vár rájuk. Kanada nincs könnyű helyzetben: előbb felül kell múlnia Németországot, aztán – a nyolc között – következhet az Oroszország elleni csata, márpedig az finálénak is beillene...

A vancouveri krónikához tartozik még, hogy a síakrobaták férfi ugrás számában sem a címvédő kínai Han Xiaopeng, sem az idei ranglistavezető fehérorosz Anton Kusnir nem jutott a döntőbe: a magyar idő szerint kedd hajnali selejtezőben mindketten nagyot hibáztak. A kvalifikációban Han Xiaopeng honfitársa, Jia Zongyang nyújtotta a legjobb teljesítményt, így a fináléban ő lép majd fel utolsóként. Eldőlt az is, hogy a márciusi, vancouveri paralimpián két magyar alpesi síelő, Dani Gyöngyi és Koleszár Balázs indul majd. Dani Gyöngyi – olvasható a távirati iroda jelentésében – az első magyar női sportoló, aki nyári és téli paralimpián is versenyez: előbbit tekintve 2004-ben, Athénban és 2008-ban, Pekingben kerekes székes vívóként vett részt a küzdelmekben.

EREDMÉNYEK

Curling. Selejtező. Férfiak: Franciaország–Dánia 6:5, Nagy-Britannia–Németország 8:2, Kína–Egyesült Államok 11:5. Nők: Oroszország–Kína 7:4, Dánia–Nagy-Britannia 9:8, Svájc–Japán 10:4, Kanada–Svédország 6:2.

Jégkorong.Nők.Elődöntő:Egyesült Államok–Svédország 9:1, Kanada–Finnország 5:0. Az 5. helyért: Svájc–Oroszország 2:1, szétlövés után. A 7. helyért: Kína–Szlovákia 3:1.

Jégtánc: 1. Tessa Virtue, Scott Moir (kanadai), 2. Meryl Davis, Charlie White (amerikai), 3. Okszana Domnyina, Makszim Sabalin (orosz), ...13. Hoffmann Nóra, Zavozim Maxim.

Ez lesz ma

Alpesi sí: női óriásműlesiklás, első futam (19), második futam (22.15) – Berecz Anna, Döme Zsófia. Bob: női kettes, első futam (2), második futam (3).

Curling. Női selejtező: Japán–Dánia, Kanada–Oroszország, Svájc–Egyesült Államok, Svédország–Németország (mind 4).

Gyorskorcsolya: női 5000 méter (22).

Jégkorong. Férfiak. Rájátszás a negyeddöntőért: Kanada–Németország (1.30), Csehország–Lettország (4), Szlovákia–Norvégia (6).

Negyeddöntő: Egyesült Államok–a Svájc–Fehéroroszország mérkőzés győztese (21).

Műkorcsolya: női rövid program (1.30) – Sebestyén Júlia.

Sífutás: férfi 4x10 kilométeres váltó (20.15).

(Az időpontok magyar idő szerint értendők.)

Virtue, Moir: páratlan páros
Virtue, Moir: páratlan páros
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.