Bobbal ütik Amman nyomát

Egyre-másra születnek a sporttörténeti győzelmek Vancouverben. A síugró Simon Amman után – aki sportágában elsőként lett négyszeres olimpiai bajnok – a német Andre Lange, Kevin Kuske bobkettős is negyedik aranyérmét szerezte. Annyit, amennyit korábban ebben a számban még soha, senki. A harminchat éves Lange már bejelentette, hogy visszavonul: a négyesek versenye azonban még hátravan, vagyis akár ötszörös bajnokként is búcsúzhat.

A végső győzelemre is esélyesnek tartott kanadai jégkorong-válogatott kínos vereséget szenvedett. Hazai pályán nem jó kikapni, a nagy vetélytárs Egyesült Államoktól meg végképp nem. Márpedig ez történt (3:5), és ez dupla fájdalmat okozott a hazai drukkereknek. További rossz hír számukra, hogy már bizonyosan nem jöhet létre a nagyon várt, oroszok elleni álomdöntő.Most ne vesszünk el az új, nem kicsit kacifántos lebonyolítás útvesztőiben, legyen elég annyi, hogy az orosz válogatott – az amerikai, a svéd és a finn társaságában –már negyeddöntős, a maradék nyolc együttesnek viszont még egy mérkőzést kell nyernie, hogy ugyanezt elmondhassa magáról. A kanadaiak konkrétan a németekkel vetélkednek, és amennyiben nyernek, az oroszokkal kell játszaniuk. A helyenként látványosan és főleg eredményesen játszó, Ovecskin vezérelte oroszokkal; így az máris bizonyos, hogy a két nagyágyú közül az egyik érmet sem szerez Vancouverben. Apropó, Ovecskin! A napjaink legnagyobb hokis sztárjának tartott orosz a harmadik harmadban iszonyatos bodicsekkel kínálta meg Jaromir Jagrt; a cseh legenda legényesen állta letarolását, és talán a testi kínoknál is jobban fájt, hogy az oroszok ugyanebből az akcióból szerezték a harmadik góljukat. Az 1273 NHL-mérkőzést maga mögött tudó, azokon 646 gólt és 953 gólpasszt jegyző, kétszeres Stanley Kupagyőztes, hétszeres All Star-válogatott, immár 38 éves legenda szemrebbenés nélkül nyugtázta Ovecskin mérkőzés utáni elnézést kérését, egyúttal jelezve, hogy reményei szerint találkoznak még...

Hogy még szomorúbb legyen a vasárnap a házigazdák számára, női curlingválogatottjuk kikapott Kínától. Miután Kanada a három ötkarikás részvétel közül egyszer nyert, kétszer bronzérmes volt, ez körülbelül olyan eredmény, mintha labdarúgásban a világbajnoki címvédő Olaszországot a zimbabwei nemzeti tizenegy porolná el.

Végre olimpiai aranyérmet szerzett az amerikai Bode Miller, aki jóval nagyobb tehetség, mint amilyen eredménylistával eddig büszkélkedett. Nem mintha a négy világbajnoki cím, továbbá a három ötkarikás ezüst- és egy bronzérem miatt szégyenkeznie kellett volna, viszont. Négy éve úgy érkezett Torinóba, hogy akár öt éremmel – a csillagok szerencsés állása esetén öt arannyal – távozhat, erre összecsúszkált egy ötödik helyet... Ahhoz képest ellenben, hogy tavaly még abba akarta hagyni a versenyzést, önsanyargató edzésmunkába kezdett, és ez vasárnap meghozta a gyümölcsét: megnyerte a szuperkombinációs számot, így aztán mégsem ő lesz a legjobb síző azok között, akik nem nyertek olimpiát...

„Teljes erőbedobással síeltem, igyekeztem mindent kiadni magamból – árulta el a taktikáját utólag a 32 éves amerikai.

– Erre a versenyre egész életemben emlékezni fogok, a teljesítményemre pedig mindig büszke leszek.” A szuperkombináció első részében, a lesiklásban csupán hetedik volt, a műlesikló pályán azonban senki sem volt nála gyorsabb. „Az utolsó kapunál éreztem, hogy a lábaim bizonytalanná válnak, a másodpercek végtelenül hosszúnak tűntek, azt hittem, sosem jutok át a célvonalon. Ráadásul az egyik lábam sérült, a másikkal pedig már a hajómon éreztem magam, nyaralás közben.”

Második vancouveri elsőségét szerezte a biatlonos Magdalena Neuner: a 10 km-es üldözéses versenye aranya és a sprint ezüstje után megnyerte a nők 12,5 kilométeres tömegrajtos versenyét. Kétszer is büntetőkört kellett futnia, meglepetésre mindkétszer a fekvő lövészetben hibázott. Az utolsó öt lövést az addig vezető orosz Zajceva hibátlanul, mindazonáltal meglehetősen lassan teljesítette: túlságosan is biztosra akart menni. A német kockáztatott, és bejött neki: villámgyorsan letudta mind az öt célt, és már csak azt kellett bizonyítania, hogy ő a jobb sífutó.

Sokat gyorsult a gyorskorcsolyázó Ireen Wüst: négy éve, Torinóban 3000 méteren diadalmaskodott, most 1500-on nyert: vagyis nem csupán kitartó, de dinamikus is.

A téli olimpiákon kis nemzetnek számít Kína, érthetően megbecsüli hát a bajnokait. Ezt bizonyítja az a tény, hogy Zhou Yang, a rövidpályás gyorskorcsolya 1500 méteres számában diadalmaskodó hölgy egymillió jüannal (közel 30 millió forinttal) gazdagodik: ekkora öszszeggel jutalmazza szülővárosa, Changchun. Az ország északkeleti részéből származó sportolónő állítólag még nem tud a felajánlásról, Cui Jie polgármester egyelőre csak a szülőknek árulta el a nemes felajánlást, hozzátéve, hogy csodálkozik majd a lány, amikor hazatér... Lám, milyen jól döntött Zhou Yang, amikor nem atlétának vagy asztaliteniszezőnek állt: Kína a nyári olimpiák történetében eddig 163 aranyérmet szerzett, a télieken viszont csak négyet.

EREDMÉNYEK

Biatlon. Nők, tömegrajtos 12,5 km: 1. Magdalena Neuner (német), 2. Zajceva (orosz), 3. Hauswald (német).

Bob. Férfi kettesek: 1. André Lange, Kevin Kuske (német), 2. Florschütz, Adjei (német), 3. Zubkov, Vovoda (orosz).

Curling. Férfiak: Nagy-Britannia–Egyesült Államok 4:2, Svédország–Norvégia 8:7, Kanada–Svájc 6:4, Dánia–Németország 9:5. Nők: Kína–Kanada 6:5, Németország–Japán 7:6, Svédország–Egyesült Államok 9:3.

Gyorskorcsolya. Nők, 3000 m: 1. Ireen Wüst (holland), 2. Groves (kanadai), 3. Sablikova (cseh).

Jégkorong. Férfiak, A csoport: Egyesült Államok–Kanada 5:3, B csoport: Oroszország–Csehország 4:2. C csoport: Svédország–Finnország 3:0.

Síakrobatika. Férfiak, kroszsz: 1. Michael Schmid (svájci), 2. Matt (osztrák), 3. Grönvold (norvég).

Keddi program

Alpesi sí. Férfiak: óriás-műlesiklás, 1. futam, 18.30, 2. futam, 22.

Biatlon. Nők: 4x6 km-es váltó, 20.30. Curling. Férfiak: Franciaország–Dánia, Németország–Nagy-Britannia, Kína–Egyesült Államok (4), Svájc–Franciaország, Svédország–Dánia, Nagy-Britannia–Norvégia, Kína–Kanada (23). Nők: Svájc–Németország, Kanada–Nagy-Britannia, Japán–Svédország, Egyesült Államok–Kína (18).

Északi összetett. Csapat: síugrás, 19, 4x5 km sífutás, 22.

Gyorskorcsolya. Férfiak: 10 000 m, 20.

Jégkorong. Nők: Kanada–Finnország (elődöntő), 2, Svájc–Oroszország (az 5. helyért), 4. Férfiak: rájátszás a negyeddöntőért, 1. mérkőzés, 21.

Műkorcsolya. Jégtánc: kűr, 1.45.

Síakrobatika. Nők: krossz (selejtezők 19.30-tól, döntő 23.)

Négy: mutatja Lange és Kuske
Négy: mutatja Lange és Kuske
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.