Esélytelenként futott és lőtt: olimpiát nyert

A Ljudmilla Belouszova, Oleg Protopopov páros 1964-es, grenoble-i diadala óta nem volt példa arra, hogy ne szovjet vagy orosz (egy alkalommal FÁK-beli) kettős nyerje a műkorcsolyázók olimpiai páros versenyét; most, Vancouverben – megtörve a hegemóniát – a kínai Sen Hszüe, Csao Hung-po duó végzett az élen. Sőt a második helyet is az ázsiai ország reprezentánsa, Pang Csing és Tung Csien csípte meg, de legalább a harmadik pozíciót se orosz páros szerezte meg, habár az egykori Szovjetunió annyiban feltétlenül „megjelent” a dobogó legalsó fokán, hogy a német különítmény hölgytagja, Aliona Savchenko anno Ukrajna szülötteként váltott országot.

Oroszország legjobbjai negyedikként finiseltek, jóllehet itt is akad némi csavar: Alexander Szmirnov partnere, Juko Kavaguti tudniillik eredetileg japán, s az Egyesült Államokban próbált szerencsét, mielőtt jelenlegi nemzete színeiben lépett volna föl... Ja, és ötödikként Kína harmadik számú duója tűnt föl a táblázaton.

Páratlan páros: íme, a műkorcsolyában győztes Sen Hszüe, Csao Hung-po duó
Páratlan páros: íme, a műkorcsolyában győztes Sen Hszüe, Csao Hung-po duó

Legutóbb – 1960-ban, Squaw Valleyben – a Barbara Wagner, Robert Paul kanadai duó ünnepelhetett „máshonnan”.

Noha a rövid program után vezető Sen Hszüe ésCsao Hung-po a magyar idő szerint kedd hajnali kűrben kevesebb pontot kapott a honfitárs kettősnél,maradt annyi előnye, hogy az összesítésben megőrizze első helyét. E diadal – fölsoroltak mellett – azért is poén, mert házaspárról van szó, amelynek tagjai rá adásul 2007-ben úgy döntöttek, hogy befejezik karrierjüket. A visszatérést a mostani idényben hajtották végre, hogy aztán újabb pihenőre térjenek: gyermeket szeretnének.

– Olyan álmunk vált valóra, amelyre sok-sok évet vártunk – nyilatkozta az eleddig két ötkarikás bronzéremre, továbbá három vb-elsőségre büszke páros férfi alakja, Csao. – Bármikor, amikor eddig a himnuszunkat hallgattuk vagy a zászlónkat néztük, azt kívántuk, bárcsak az olimpián is átélhetnénk ezt. Sikerült!

– Nehéz lenne most folytatni a versenyzést – így Sen. – Itt az idő, hogy gyermekünk legyen! S még egy kicsit műkorcsolya: a Vanessa James, Yannick Bonheur francia duó, amely a téli seregszemlék történetének első színes bőrű kettőse, a közönség kedvencévé vált. A páros – írja az MTI – lenyűgözte a nézőket akrobatikus elemekkel tűzdelt szabadprogramjával, amelyben kockázatos emeléseket, dobásokat és fantasztikus ugrásokat mutatott be. James és Bonheur három évvel ezelőtt egy, a sportággal foglalkozó internetes oldalon talált egymásra, hogy Vancouverben a 14. pozícióban zárja első ötkarikás viadalát.

Az amerikai Seth Wescott megvédte címét a hódeszkások férfi krossz kategóriájában.

A gyorskorcsolyázók 500 méteres megmérettetését kínos közjáték zavarta meg: az első futam felénél elromlott mindkét jégfelújító gép, majd a tartalék masina is felmondta a szolgálatot, így másfél óráig állt a verseny. A győzelmet az éppen huszonegyedik születésnapját ünneplő dél-koreai Mo Te Bum szerezte meg.

Magyar idő szerint kedd este ért véget a női biatalonisták 10 kilométeres üldözéses versenye, amelyben a hatszoros világbajnok Magdalena Neuner bizonyult a legjobbnak. A német sportoló azt a szlovák Anastazia Kuzminát előzte meg, aki vasárnap – nemzete első téli olimpiai aranyérmét szerezve – 7,5 km sprintben győzött, éppen őt megelőzve... A Világ Kupában vezető svéd Helena Jonsson a 14. helyen végzett.

A sportág ezt követő, 12,5 km-es férfi üldözőversenyén a legpontosabb és legkiegyensúlyozottabb a harmincegy éves Björn Ferry volt, aki - a korábbi sprintviadal eredménye nyomán - nyolcadikként, 72 mp hátrányból kezdte meg a vetélkedést. Ferry már a harmadik lövészet után az élre állt, s végül fölényesen nyert. A második helyet a 12.-ként rajtolt osztrák Christoph Sumann szerezte meg, míg a francia Vincent Jay szombati meglepetésaranya mellé most begyűjtött egy bronzot. Minden idők egyik érmekkel legszebben "dekorált" olimpikonja, a norvég Ole Einar Björndalen (5 arany-, 2 ezüst-, 2 bronzérem) ezúttal csak a 7. helyen végzett. 

Megkezdődött a férfi jégkorongtorna; a házigazda kanadai válogatott a gól nélküli első harmad után valósággal lemosta a norvégokat. A Canada Hockey Place-ben 19 300 néző látta, amint a kedvencek - többek között Jarome Iginla és Dany Heatley duplájával - 8:0-ra verik a hajrára teljesen széteső skandinávok ellen. Az csoport másik mérkőzésén: Egyesült Államok-Svájc 3:1.

Maelle Ricker révén hazai aranyérem született a hódeszkások női krossz számában; a kanadaiak második elsőségét megszerző győztes nagy fölénnyel előzte meg a döntőben a francia Deborah Anthoniozt. A 2006-os ötkarikás döntőben fölényesen vezető, majd a cél előtt a saját hibájából bukó (így csak ezüstérmet szerző) amerikai Lindsey Jacobellis megint rontott: ezúttal az elődöntőben, ennek nyomán most ötödik lett... 

A férfiak hasonló száma után a női gyorskorcsolyázók 500 m-es küzdelmét is dél-koreai versenyző, Li Szang Hva nyerte; a favoritnak számító, világbajnok és világcsúcstartó német Jenny Wolfnak be kellett érnie a második hellyel.

A női szánkósok viadalán a kétszeres világbajnok, a 2006-os, torinói olimpián bronzérmet szerzett német Tatjana Hüfner diadalmaskodott. A második pozícióban az osztrák Nina Reithmayer, a harmadikban pedig a szintén német Natalie Geisenberger végzett.

A nők pályáját - hasonlóan a férfiakéhoz - lerövidítették a grúz Nodar Kumaritasvili pénteki halálos balesete nyomán.

 

Szerdai  program

Alpesi sí: női lesiklás (20) – Berecz Anna.

Curling. Férfiak, selejtező: Kanada–Németország, Kína–Franciaország, Egyesült Államok–Norvégia (mind 4), Dánia–Kína, Nagy-Britannia–Franciaország, Egyesült Államok–Svájc, Németország–Svédország (mind 23). Nők, selejtező: Japán–Kanada, Németország–Egyesült Államok, Svájc–Svédország, Kína–Nagy-Britannia (mind 18).

Hódeszka: férfi félcső, selejtező (22.05).

Jégkorong. Férfiak, A csoport: Kanada–Norvégia (1.30). B csoport: Oroszország–Lettország (6). C csoport: Finnország–Fehéroroszország (21). Nők, B csoport: Finnország–Kína (4). A csoport: Kanada–Svédország (23.30).

Műkorcsolya:férfi rövid program (1.15).

Sífutás: női egyéni sprint, selejtező (19.15), döntő (22.45); férfi egyéni sprint, selejtező (19.45), döntő (22.55).

(A versenyek kezdési időpontja magyar idő szerint értendő.)

EREDMÉNYEK

Biatlon. Női 10 km üldözéses verseny: 1. Magdalena Neuner (német), 2. Kuzmina (szlovák), 3. Brunet (francia).

Gyorskorcsolya. Férfi 500 m: 1. Mo Te Bum (dél-koreai), 2. Nagasima (japán), 3. Kato (japán).

Hódeszka. Férfi krossz: 1. Seth Wescott (amerikai), 2. Robertson (kanadai), 3. Ramoin (francia).

Jégkorong. Nők. A csoport, második forduló: Svédország–Szlovákia 6:2, Kanada–Svájc 10:1.

Műkorcsolya. Páros: 1. Sen Hszüe, Csao Hung-po (kínai), 2. Pang, Tung (kínai), 3. Savchenko, Szolkowy (német).

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.