Csak a múlt a Milan mellett?
Ha a múlt határozna, meg sem kellene rendezni a kettős meccset.
Ám a jelen dönt, és nem csupán a brit sajtó magabiztos – „Milan old boyst” és ebből fakadóan a kondíciót emlegetve –, hanem Sir Alex Ferguson, az MU hovatovább örökös menedzsere is. „Jó időben fogtuk ki a vörös-feketéket – mondta a kedd esti első mérkőzés, a többlépcsős nyolcaddöntő nyitánya előtt. – Van néhány sérültjük, ellenben nincs már Kakájuk, és az úgynevezett gyémántformációt a 4–3–3-as felállásra cserélték. Nem biztos, hogy jól jártak vele.”
Úgy tetszik, mind a szigetországi média, mind Ferguson rátapintott a Milan gyenge pontjára. A 4–3–3-mal nem volna semmi baj, ha a hétszeres BEK- és BL-győztes olasz klubnak rendben lenne a középpályás sora, de a trió tagjai közül csak Ambrosini védekezik hatékonyan, a többiek legföljebb félúton vannak, amikor labdát kellene szerezni. Ehhez jön még, hogy Ronaldinho dinamikája sem a régi, azaz az ő kényszerű mentesítése miatt kiváltképp szükség volna a stabilitásra a pálya közepén, de ez csupán illúzió, vagyis a papírforma az, hogy Carrick és Fletcher „szétfutja” a vörösfeketéket. Kivéve, ha a (helyben, na jó, kis területen...) jóval technikásabb Milan hallatlan labdabirtoklási fölényt produkál. Erre egyébként képes lehet a milánói csapat, s ebben az esetben már számíthatna Ronaldinho három-négy szokásos álompasszára, valamint Alexandre Pato hasonló reakció- és honfitársáéval összevethetetlen futógyorsaságára.
Ám a Milan efféle fölényére csekély az esély, már csak azért is, mert az elsőrendű milánói védőkettős, a Nesta, Thiago Silva páros brazil tagja sérült, és valószínűleg nem lép pályára, nélküle pedig nehéz lesz megfogni az amúgy is „életveszélyes” Rooneyt, akit Beckham a Manchester United valaha volt legnagyobb egyéniségei közé sorol. Márpedig ő valamelyest ismerős az angol klubnál... Sőt, mint nyilatkozta, „élete legfontosabb meccseinek egyikére” készül, de lehet, hogy hiába, mert könnyen elképzelhető: nem kap helyet ma este a Milan kezdő tizenegyében. (Talán majd a visszavágón, az Old Trafford stadionban, de ott sem biztos.)
További adalék ahhoz, hogy az MU a favorit: a Milan csupán kilenc pontot szerzett, és mindössze kétszer győzött a csoportmérkőzések során. Igaz, a Real Madridot a Bernabeu stadionban verte meg... A Manchester viszont tizenhárom pontot gyűjtve lett csoportelső, ráadásul versenyben van az angol bajnoki címért (nem úgy, mint a harmadik helyen álló Milan az olaszért). Tehát szinte minden a brit óriás mellett szól; az itáliai hatalmasság javára a leginkább az hozható fel, hogy az ellenfél kilátásai – történelem ide, történelem oda – már-már gyanúsan jók...
A Lyonéi sem rosszak.
Noha a szakértők és a szurkolók többsége ebben a párharcban a Real Madridra szavaz, nem árt emlékeztetni rá, hogy a hajdanán BEK- és BL-specialista „királyi gárda” legutóbb a 2003/2004-es évadban jutott túl a nyolcaddöntőn (majd a legjobb nyolc között nem bírt a Monacóval). A múlt esztendőben egyenesen megalázta az a Liverpool, amelyet az őszi csoportmérkőzéseken a Lyon – meg a Fiorentina – kiejtett. Ráadásul az Olympiquenek – francia szempontból – üdítő sikerélményei vannak a Real Madriddal szemben: 2005-ben 3-0, 1-1-et, 2006-ban 2-0, 2-2-t ért el a „fehér balett” legújabb kori kiadása ellen.
Igaz, a Lyon „dadog” a bajnokságban – csupán a negyedik helyen áll –, míg a Madrid épp most közelítette meg két pontnyira a listaelső Barcelonát, ám a francia együttes figyelemre méltó eredményeket mutat fel a BL most zajló évadában is: 6 győzelem, 1 döntetlen, 1 vereség, 20-5-ös gólkülönbség. Jó, a húsz gólból nyolcat a Debrecennek vágott be, ami – valljuk be –nem sokat mond a RealMadridvárás kapcsán. Az viszont nem lényegtelen, hogy Cris, azOlympique védője a Katarban levezető, harmincöt éves Juninho Pernambucanót várja vissza Lyonba... De eddig az bizonyosodott be: nagy nemzetközi meccs esetén a francia csapat a legjobbját tudja nyújtani. Kérdés, érvényes-e ez mára is, miként az sem sejthető, hogy a lyoni maximum elég lesz-e a spanyol elitklub ellen. „Odaát” nagyobb sztárok sorakoznak – bár korántsem minden poszton... –, és a Madridnak az idén olyan doppingszere van, amely nem szerepel a tiltó listán. A BL-döntőt ebben az évben a Bernabeu stadionban tartják; ott születhetne meg a tizedik diadal.
Csak nehogy megint nyolcas legyen a kilencszeres győztes biciklijében...
Bajnokok Ligája
nyolcaddöntő, első mérkőzések
Kedd
Milan–Manchester United
Lyon–Real Madrid
Szerda
Porto–Arsenal
Bayern München–Fiorentina
Február 23.
Stuttgart–Barcelona
Olimpiakosz–Bordeaux
Február 24.
CSZKA Moszkva–Sevilla
Internazionale–Chelsea