Nem a mi pályánk
Idézetek Kanadától Svédországig: „Egy tragédia, amely árnyékot vet a versenyekre” (The Globe and Mail); „Orosz rulett lett a szánkósportból” (Corriere della Sera); „A szervezők a hómennyiség, a gazdaságosság és a dopping miatt aggódtak. Ez azonban valami sokkal rosszabb” (El País); „Kereszttűzben a rendezők: a házigazdákat azzal vádolják, hogy semmibe vették a sportolók biztonságát” (Sunday Telegraph); „A szervezők kívánsága, hogy a szánkópálya gyorsabb legyen, Nodar Kumaritasvili életébe került” (Dagens Nyheter).
A grúz szánkós tragédiája ellenére országa a részvétel mellett döntött: a megnyitó 55 ezer nézője által felállva köszöntött küldöttség fekete karszalaggal és sálban vonult be az elvileg ünnepi rendezvényre, amelyen technikai baki is történt. Amíg az egybedűlő jégoszlopok tetején Nancy Greene síelő, Catriona LeMay-Doan gyorskorcsolyázó ésSteve Nash kosárlabdázó meggyújthatta a lángot, addig Wayne Gretzky legendás hokisnak nem volt mit belobbantania, így ő később, a belvárosba kihelyezett eszközön teljesíthette feladatát. A központban más esemény is volt: az „antiolimpiai” tüntetés után hét személyt vettek őrizetbe... A téli olimpiát Michaelle Jean, Kanada főkormányzója nyitotta meg; a jeles alkalom tévés nézettségi csúcsot hozott az észak-amerikai országban.
Az első győzelmet Simon Amman aratta: az eladdig kétszeres ötkarikás aranyérmes svájci klasszis a whistleri sáncon fölényesen előzte meg a négyszeres világbajnok lengyel Adam Malyszt. A női biatlonosok 7,5 km-es sprintversenyében Anastazia Kuzmina Szlovákia első ötkarikás aranyérmét „szállította”; a férfi gyorskorcsolyázók 5000 méteres versenyét a 12-szeres vb-első, világcsúcstartó holland Sven Kramer nyerte; a rövid pályás gyorskorcsolyázóknál a dél-koreai Li Jung Szu végzett az élen. Utóbbi kategóriában Knoch Viktor, a 2006-os, torinói olimpia ötödik helyezettje a selejtezőben kiesett, míg Darázs Péter az elődöntőben búcsúzott. A nők 500-as viadalán Huszár Erika a kvalifikációban köszönt el, a Huszár, Heidum Bernadett, Darázs Rózsa, Keszler Andrea összetételű váltó pedig az elődöntőben negyedik lett, így majd a B döntőben küzdhet. A krónikához tartozik, hogy a női jégkorongtornán a címvédő kanadaiak 18:0-ra múlták felül a szlovákokat: ekkora különbségű győzelemre még nem akadt példa a téli játékokon. Miként olyat sem jegyeztek fel, hogy egy versenyző három órán belül két szakágban is induljon: a lett Haralds Silovs a férfi gyorskorcsolyázók 5000-es számában 20., a sportág rövid pályás változatának 1500 méteres viadalán pedig 10. lett.
EREDMÉNYEK
Biatlon. Női 7,5 km-es sprint: 1. Anastazia Kuzmina (szlovák), 2. Neuner (német), 3. Dorin (francia). Gyorskorcsolya. Férfi 5000 m: 1. Sven Kramer (holland), 2. Li Szjung Hon (dél-koreai), 3. Szkobrev (orosz).
Jégkorong. Nők, A csoport: Svédország–Svájc 3:0, Kanada–Szlovákia 18:0.
Rövid pályás gyorskorcsolya. Férfi 1500 m: 1. Li Jung Szu (dél-koreai), 2. Ohno (amerikai), 3. Celski (amerikai), ...19. Darázs Péter, ...30. Knoch Viktor.
Síakrobatika. Női mogul: 1. Hannah Kearney (amerikai), 2. Heil (kanadai), 3. Bahrke (amerikai).
Síugrás. Normál sánc: 1. Simon Ammann (svájci), 2. Malysz (lengyel), 3. Schlierenzauer (osztrák).
Ez lesz
HÉTFŐ Alpesi sí: férfi lesiklás (19.30). Hódeszka: férfi krossz, selejtező (19.30), nyolcaddöntő (23), negyeddöntő (23.30), elődöntő (23.42), döntő (23.53). Jégkorong. Nők, B csoport: Finnország–Oroszország (1.30). A csoport: Svájc–Kanada (23.30). Műkorcsolya: páros, rövid program (1.30). Síakrobatika:férfi mogul, döntő (2.30). Sífutás: női 10 km, szabadstílus (19) – Viczián Vera; férfi 15 km, szabadstílus (21.30) – Tagscherer Zoltán. (A versenyek kezdési időpontja magyar idő szerint értendő.)
JUHARLEVELES LÁDA
Steve Yzerman, a házigazda kanadai jégkorong-válogatott főigazgatója az orosz nemzeti csapatot tartja a férfitorna legfőbb esélyesének. „Ki hiszi azt, hogy Moszkvában utcai parádét rendeznek, ha csak a második helyen végeznek? Ők a favoritok, a világ legjobb csatárai közül többen náluk játszanak” – fogalmazott Yzerman, aki játékosként 2002-ben olimpiai aranyéremig, a Detroit Red Wingsszel pedig három Stanley Kupa-elsőségig jutott. „Mi akkor győzhetünk, ha a legjobb formánkat nyújtjuk, továbbá van egy kis szerencsénk” –tette hozzá, megemlítve, hogy a címvédő svédek is rendkívül jók. A világranglista-vezető orosz válogatott megnyerte a legutóbbi két világbajnokságot, míg a kanadaiaknak „csupán” ezüstérmet szereztek.
Visszalép a vancouveri téli olimpiától Violeta Stramaturaru román szánkós, aki még a csütörtöki edzésen bukott, és szenvedett agyrázkódást. A baleset kevesebb mint egy nappal a grúz Nodar Kumaritasvili tragédiája előtt történt. Noha Stramaturaru sérülése nem súlyos, orvosi tanácsra kihagyja a vetélkedőt. Időközben megszólalt Nodar Kumaritasvili édesapja, Davit, aki azt mondta: „Képtelen vagyok megnézni fiam életének utolsó per ceit. Súlyos hiba volt ilyen gyors pályát építeni.” Mint köztudomású: a huszonegy esztendős sportoló a pénteki edzésen, 145 km-es óránkénti sebességgel száguldva kirepült a pályáról, egy oszlopnak csapódott, s bár kórházba szállították, életét nem tudták megmenteni.
Wayne Gretzky legendás kanadai jégkorongozó még apjának sem árulta el, hogy ő lobbantja fel az olimpiai lángot Vancouverben. A négyszeres Stanley Kupa-győztes zseni nevetve nyilatkozta: „Az egész világ megtudta volna, ha elmondom neki!” Gretzky amúgy szavát adta John Furlong főszervezőnek, hogy titokban tartja a forgatókönyvet.