"Klubot is büntetünk, ha kell"
Ehhez képest az MLSZ rendkívüli üléséhez illő rendkívüli érdeklődést váltott ki a tegnap délutáni sajtótájékoztató, hiszen ezt is, azt is a fogadási témában hívták össze. Kisteleki István szövetségi elnök meg is jegyezte: "Jobban örülnék, ha például egy pálya átadásán gyűltünk volna egybe ennyien." Majd leszögezte, hogy az MLSZ "eltökélt a jogellenes megegyezések megakadályozásában", ám egyúttal azt is hangsúlyozta: "Az UEFA-vizsgálat befejezéséig semmiféle kommentárt nem fűzhetünk a bennünket érintő találkozóhoz." (Ez, mint köztudomású, a Fenerbahcse-Honvéd Európa Liga-mérkőzés, amely a török csapat 5-1-es győzelmével zárult.) S noha Helmeczy László MLSZ-alelnök sietett hozzátenni, hogy az európai szövetség értesítésében csak annyi szerepel: a Honvéd "feltehetően megsértette az UEFA szabályzatát", Kisteleki - lapunk kérdésére - határozottan kijelentette: "Amennyiben bármilyen - akár magyar bajnoki vagy magyar érdekeltségű nemzetközi - találkozóról bebizonyosodna, hogy az eredményt befolyásoló csalás történt, úgy nem csupán a tevőleges részvevőkkel, hanem az érintett csapatokkal szemben is a legszigorúbban járunk el."
Ez persze még odébb van, de kétségkívül egészen más kicsengésű a Kisteleki-nyilatkozat, mint azok a klubvezetői megnyilvánulások, melyek szerint a kluboknak semmiféle közük nem lenne egyes, az alkalmazásukban álló - vagy korábban náluk foglalkoztatott - személyek machinációihoz. Nem is életszerű az efféle megközelítés, elvégre ilyen alapon a gólszerzőhöz sincs köze a klubnak, mivel nem annak vezetése, hanem valamely játékosa juttatta a hálóba a labdát. Azért a táblán a két csapat neve jelenik meg, mondjuk, az 1-0-ás állás rögzítése előtt...
Egyelőre azonban mindenki a sötétben - de milyen sötétben! - tapogatózik, még akkor is, ha az MLSZ-nek ezután hozzáférési lehetősége lesz az UEFA fogadásokat ellenőrző rendszeréhez. Ennek segítségével az európai szövetség csaknem 30 ezer mérkőzés elemzését végezte el, és 65 találkozó adatait adta át a botrányt kirobbantó bochumi rendőrségnek. Hivatalosnak tekinthető az is, hogy 17 ország érintett az ügyben, amelynek bármilyen részletével kapcsolatban várni kell, hogy kiderül.
Vagy éppen beborul.