Berlinből bundázták Európát
A játékosokat, bírókat és sportvezetőket "lefizető" öttagú bűnbanda tagjai közé a 2005-ös bundaügyben is elhíresült, horvát származású berlini vendéglátós, Ante Sapina mellett négy török, illetve délkelet-európai származású személy tartozik - írta a Welt am Sonntag. A Süddeutsche Zeitung a bochumi ügyészség által - konkrétumok nélkül - említett tizenhárom gyanús magyar első osztályú meccsel az Újpestet hozza összefüggésbe, akárcsak a Bild című lap - állítólag azt követően, hogy egyik munkatársa betekinthetett a nyomozati anyagba.
A lila-fehérek közleményben cáfolták érintettségüket: "Kijelentjük, hogy az Újpest FC mint klub semmilyen szinten nem kapcsolható össze az úgynevezett nemzetközi fogadási botránynyal... Miután hozzánk hivatalos értesítés nem érkezett, érdemi reakció részünkről nem is várható". Az egyesület vezetői megjegyzik: amíg érdemi, tényszerű információ a vizsgált, állítólagosan magyar érdekeltségű mérkőzésekkel kapcsolatban nem lát napvilágot, a klub nem kíván a híresztelésekkel foglalkozni. Amennyiben az Újpest hivatalos felkérést kap, készen áll együttműködni az európai és a magyar szövetséggel.
A német lapok az állítólag érintett külföldi klubok közül vasárnap kizárólag a törökországi Fenerbahcsét nevezték meg. Ugyanakkor a sajtó egyáltalán nem kímélte a német egyleteket: az Osnabrück, az Ulm és a Würzburger Kickers csapata is az újságok hasábjain szerepel bűnrészesként. A sajtóban a hét végén konkrét részletek is napvilágot láttak arról, hogyan manipulálták egyes meccsek eredményeit. A svájci második ligában a Thun játékosai 15 ezer eurót kaptak azért, hogy négy góllal kapjanak ki az Yverdontól. A végeredmény 5-1 lett, s az Yverdon négygólos győzelmére fogadó berlini banda tagjai legalább hatvanezer eurós nyereményt söpörhettek be. Szintén hatvanezer eurót nyertek azzal, hogy arra fogadtak: a török harmadosztály egyik találkozóján a hazai csapat az első játékrészben három gólt lő - az eredményességet elősegítette, hogy a vendég gárda edzője és több játékosa előre összesen 30 ezer euró "meccsprémiumot" kapott.
A szövetségi köztársaságban komoly felhördülést váltott ki, hogy Theo Zwanziger, a Német Labdarúgó Szövetség (DFB) elnöke azt nyilatkozta: nem is érti a felháborodást, hiszen a botrányban "csak" harminckét német meccs érintett, miközben Európa vezető gazdasági hatalmában különböző szinteken évente másfél millió mérkőzést rendeznek.
Az biztos, hogy a 2005-ös botrány nyomán az UEFA közreműködésével kialakított, a sportfogadási csalási kísérleteket kiszűrni hivatott jelzőrendszer nem tökéletes. Figyelemre méltó, hogy Christian Constantin, a svájci első ligás Sion elnöke bizonyos meccsek előtt bírói engedéllyel lehallgattatja egyes játékosai telefonjait. A Sion egyik nyári edzőpartneréről, a bosnyák Travnikról kiderült, hogy több felkészülési meccsét is eladta, a manipulációkban ázsiai bukmékerek voltak érdekeltek.