Négyes-ötös vágány
A Lokomotív, sajnos, személyvonat az európai expreszszek között, és az itthoni közlekedés tempójában képtelenség haladni a kontinensen. A magyar vasúti helyzet átvitt értelemben hasonlóképpen lehangoló, mint a MÁV állapota: a honi futballt is a csőd jellemzi. Ebből a közegből hirtelen kiemelkedni lehetetlen, elvégre az NB I a maga méla unalmával, lassított felvételeket idéző "iramával", technikai, taktikai, mindenféle hendikepjével semmire sem készít fel. S akkor még nem beszéltünk a mai magyar labdarúgás megannyi súlyos baja közt is a legnagyobbról, a morális lezüllésről. S noha akad egy-két klub, amely kivergődne ebből - ilyen a Debrecen is -, a krízis hatásai alól nem vonhatja ki magát, hiszen része az egésznek. Így aztán hiába igyekszik a DVSC legalább partnere lenni az elitnek, az ereje olyanynyira felmorzsolódik, hogy immár a magyar bajnokságban is pofonokat kap, mert játékosainak túlnyomó része idehaza nőtt fel, és nemhogy nem tapasztalt efféle terhelést: minálunk talán nem is hallott ilyesmiről.
A firenzei második félidő első harmadában - amikor a Fiorentina ötödik sebességbe kapcsolt - hosszú esztendők lemaradását kellett volna pótolni negyedóra alatt. Magától értetődik, hogy nem sikerült, sőt a vendéglátó lilák hét gólhelyzetet alakítottak ki, és három gólt szereztek tizenhat percen belül. A vigasz annyi, hogy még mindig jobb négyeseket-ötösöket beszedni a BL-ben, mint távolról nézni a földrész első számú klubvetélkedőjét, annál is inkább, mert ki tudja, legközelebb mikor lesz magyar részvevője a tornának. Nem az Artemio Franchi stadionban elszenvedett kiütéses vereség - ami csak epizód -, sokkal inkább a magyar futball mozdulatlansága, szakmai sekélyessége és erkölcsi fekélyessége mondatja: a Debrecen 2009-es évadát a 0-4, 3-4, 2-5-ös széria dacára is nagyon meg kell becsülni. (Azon túl, hogy a Leandro, Rudolf kettős valószínűleg jobb csapatban is játszhatna, bár nem feltétlenül a Lyonban, a Fiorentinában vagy a Liverpoolban.)
Másutt persze nem a magyarokkal foglalkoznak: az amúgy is önimádó franciák például most azzal vannak eltelve, hogy a Bordeaux és a Lyon már a tizenhat közé került, míg a Marseille szorosan követi a Real Madrid, Milan párost. Jön fel a Ligue 1! A Primera Division viszont "köhög", mivel az Atletico sehol sincs, a címvédő Barcelonát öt ponttól fosztotta meg a Rubin Kazany, és a Real Madrid sem az igazi. Az eddigi egyetlen nyolcaddöntős belépő - a Sevilláé - még kevés, de azért lesz az több is... Itália sem makulátlan, ám mind a négy együttese továbbjutásra áll, igaz, a Kijevben az utolsó percekben fordító Inter csak ritka szerencsével. (És abban a csoportban még minden lehet.) Anglia pedig nyugodtan tekint a Chelsea, Manchester United, Arsenal hármasra, de redőzi a homlokot az első számú brit BEK- és BL-specialista Liverpool küszöbön álló "elvesztése".
Új fejlemény, hogy a keleti klubok csapatostul vetekednek a nyugatiakkal: a Rubin Kazany és a Dinamo Kijev egyenesen a Barcelonával meg az Internazionaléval konkurál, és a CSZKA Moszkva is peches volt, hogy - a manchesteri Valenciának elkönyvelt öngól nyomán - "csak" 3-3-mal távozott az Old Traffordból. Az Unirea Urziceni szintén prímán tartja magát - jelenleg második a csoportjában -, azt igazolva, hogy még a bizniszfutball tobzódása idején sem minden a pénz. A román klub költségvetése nagyjából úgy aránylik a Stuttgart vagy a Glasgow Rangers büdzséjéhez, mint a Kazanyé és a Kijevé a "Barcáéhoz" és az Interéhez. Valami mégis történik...
Csupán az egy helyben topogás avítt birodalmában csodálkoznak, hogy lám csak, változik a világ.
Európa Liga
csoportmérkőzések, negyedik forduló
A csoport: Anderlecht-Timisoara 3-1, Dinamo Zagreb-Ajax 0-2.
B csoport: Slavia Praha-Valencia 2-2, Genoa-Lille 3-2.
C csoport: Hamburg-Celtic 0-0, Rapid Wien-Hapoel Tel Aviv 0-3.
D csoport: Sporting Lisboa-Ventspils 1-1, Heerenveen-Hertha 2-3.
E csoport: AS Roma-Fulham 2-1, FC Basel-CSZKA Szófia 3-1.
F csoport: Dinamo Bucuresti-Galatasaray 0-3, Sturm Graz-Panathinaikosz 0-1.
G csoport: Levszki Szófia-Salzburg 0-1, Villarreal-Lazio 4-1.
H csoport: Twente-Seriff Tiraspol 2-1, Fenerbahcse-Steaua 3-1.
I csoport: AEK Athén-BATE Boriszov 2-2, Everton-Benfica 0-2.
J csoport: Toulouse-Sahtyor Donyeck 0-2, Partizan Beograd-FC Bruges 2-4.
K csoport: FC Köbenhavn-Eindhoven 1-1, Cluj-Sparta Praha 2-3.
L csoport: Werder Bremen-Austria Wien 2-0, Nacional Madeira-Bilbao 1-1.
Bajnokok Ligája
csoportmérkőzések, negyedik forduló
A csoport: Bayern München-Bordeaux 0-2, Maccabi Haifa-Juventus 0-1. Az állás: 1. Bordeaux 10 pont (már továbbjutott), 2. Juventus 8, 3. Bayern 4, 4. Maccabi 0.
B csoport: Manchester United-CSZKA Moszkva 3-3, Besiktas-Wolfsburg 0-3. Az állás: 1. Manchester 10 (már továbbjutott), 2. Wolfsburg 7, 3. CSZKA 4, 4. Besiktas 1.
C csoport: Milan-Real Madrid 1-1, Marseille-Zürich 6-1. Az állás: 1. Real Madrid 7 (11-6), 2. Milan 7 (6-5), 3. Marseille 6, 4. Zürich 3.
D csoport: APOEL Nicosia-Porto 0-1, Atletico Madrid-Chelsea 2-2. Az állás: 1. Chelsea 10, 2. Porto 9 (már mindkettő továbbjutott), 3. Atletico 2, 4. APOEL 1.
E csoport: Fiorentina-Debrecen 5-2, Lyon-Liverpool 1-1. Az állás: 1. Lyon 10 (már továbbjutott), 2. Fiorentina 9, 3. Liverpool 4, 4. Debrecen 0.
F csoport: Rubin Kazany-Barcelona 0-0, Dinamo Kijev-Internazionale 1-2. Az állás: 1. Inter 6, 2. Barcelona 5 (3-2), 3. Rubin 5 (4-5), 4. Dinamo 4.
G csoport: Unirea Urziceni-Glasgow Rangers 1-1, Sevilla-Stuttgart 1-1. Az állás: 1. Sevilla 10 (már továbbjutott), 2. Unirea 5, 3. Stuttgart 3, 4. Rangers 2.
H csoport: Arsenal-Alkmaar 4-1, Standard Liege-Olimpiakosz 2-0. Az állás: 1. Arsenal 10 , 2. Olimpiakosz 6, 3. Liege 4, 4. Alkmaar 2.