Gazdálkodj okosan!
A sugárzási jogok kérdése már csak azért is fontos a NOB-nak, mert az ötkarikás szervezet a 2010-es téli (Vancouver) és a 2012-es nyári (London) olimpia közvetítési jogaiért összesen 3,8 milliárd dollárt kasszíroz. Érdekesség, hogy Rogge beszédében kitért a sportfogadások kérdésére is, és leszögezte: a NOB az Interpollal együttműködve próbálja megakadályozni az eredmények manipulálását...
Vancouver a tiltott szerencsejáték kérdésénél kissé hétköznapibb problémákkal küzd. Egy kedden publikált tanulmány szerint a szervezők máris 131 millió dollárral lépték túl a tervezett építési költségeket, továbbá a létesítmények átadása is csúszik. Gregor Robertson, a város polgármestere máris magyarázkodni kényszerül az ötkarikás játékok pénzügyi anomáliái okán, de a helyi potentát egyelőre nyugalomra inti az aggódókat. Ám nem csoda, hogy a közvélemény Kanadában fokozott figyelemmel kíséri a financiális manővereket, tudniillik az 1976-os montreali nyári olimpia hozta az ötkarikás mozgalom történetének legnagyobb pénzügyi bukását. A sportesemény mintegy egymilliárd dolláros veszteséget termelt, ennek nyomán a településnek majd húsz évébe tellett, amíg rendbe hozta gazdálkodását.
Ellenben Dimitrij Csernyisenko, a 2014-es, szocsi téli játékok szervezőbizottságának vezetője elégedett lehet: az olimpia marketingbevétele hamarosan elérheti az egymilliárd dollárt, de az eddig begyűjtött 750 millió is több mint a duplája a pályázatban előirányzott öszszegnek.