Platini ma is 'játszik'
A keddi találkozók közül a Marseille-Milan pikantériája, hogy az Olympique éppen a milánói vörös-feketékkel szemben érte el az első francia BL-diadalt (1993-ban, Münchenben, Boli fejes góljával: 1-0), és már két évvel korábban is megkeserítette itáliai vetélytársa életét, mert a San Siróban kivívott 1-1 után Waddle kapáslövésével 3-0-ra nyerte a negyeddöntő visszavágóját. Az egyetlen gólból úgy lett hármas, hogy a Velodrome-ban a 88. percben kialudtak a fények, s bár a világítóberendezést rendbe hozták, a Milan nem volt hajlandó folytatni a játékot. Az UEFA ezért háromszorozta meg a gólkülönbséget, miközben az olasz klub a mérkőzés megismétlésében reménykedett...
A Juventus jobban járt 1985-ben a Bordeaux-val, de szintén majdnem bajba került. Az elődöntőben a torinóiak otthon simán 3-0-ra nyertek (a gólok egyikét sem az európai szövetség "szerezte"), ám a második találkozón a Battistonnal, Giresse-szel, Tiganával, Lacombe-bal, a portugál labdaművész Chalanával vagy a bombázó honfitársát, Gerd Müllert idéző német gólvágóval, Dieter Müllerrel felálló francia együttes komoly veszélybe sodorta a Scireát, Cabrinit, Tardellit, Paolo Rossit, a lengyel Bonieket és napjaink UEFA-elnökét felvonultató zebracsíkosok továbbjutását (2-0). Platini a hajdani első mérkőzésen a harmadik gólt érte el; a francia "főúrnak" akkor Torino nem lehetett eléggé hálás, most alighanem Debrecen van így ezzel...
A múlt emlékei uralják Svájcot is, hiszen az FC Zürich 1964-ben a legjobb négy között találkozott a Real Madriddal, igaz, a visszavágón nagyon kikapott tőle (6-0). A hat gólból kettőt olyan játékos - Puskás és Di Stefano - szerzett, aki a Tages Anzeiger című újság hétfői száma (és nem csupán a lap) szerint benne van minden idők legjobb tíz "királyi gárdistája" között. Nem fért be Ronaldo és a Svájcban élő német Günter Netzer sem, aki a hetvenes években táncolt a "Fehér Balettben", s aki (a régi, szép időkre gondolva) azt nyilatkozta: "Minden labdarúgó arról álmodik, hogy a Real Madridban futballozzon. Vagy legalább játszhasson ellene."
Napjainkban a holnap az Interrel slágermeccset vívó Barcelona viszi a prímet, na meg az angol Premier Liga krémje. A brit óriások közül a Chelsea tizennyolc meccses hazai BL-veretlenséggel a háta mögött fogadja a Portót (legutóbb 2006-ban a Barcelonától kapott ki a Stamford Bridge-en), míg a Manchester United úgy lép színre Isztambulban, hogy vendégként 2007, a Milantól elszenvedett 3-0 óta nem maradt alul az első számú európai klubtornán. Sőt, mindent egybevetve már 26 mérkőzéses sorozatot számlálna, ha a legutóbbi döntőt nem vesztette volna el a "Barcával" szemben.
Ám olyan ez, mint '64, '85, '91 vagy '93.
Ma már történelem.
Történetének legjövedelmezőbb mezhirdetési szerződését kötötte egy bankkal a Liverpool futballklub. A jövő júliusban életbe lépő, négy évre szóló megállapodás - brit sajtóértesülések szerint - 80 millió fontot, azaz csaknem 25 milliárd forintot hoz a klubnak. A labdarúgók dresszén ebben az évadban még (miként immár tizennyolc esztendeje) egy dán sörgyár emblémája virít; a "folyékony kenyeret" gyártó vállalat állítólag évente 7 millió fontot fizetett a Liverpoolnak.
Bajnokok Ligája
csoportmérkőzések, első forduló
Kedd
A csoport: Juventus-Bordeaux, Maccabi Haifa-Bayern München.
B csoport: Wolfsburg-CSZKA Moszkva, Besiktas-Manchester United.
C csoport: FC Zürich-Real Madrid, Marseille-Milan.
D csoport: Chelsea-Porto, Atletico Madrid-APOEL Nicosia.
Szerda
E csoport: Liverpool-Debrecen, Lyon-Fiorentina.
F csoport: Internazionale-Barcelona, Dinamo Kijev-Rubin Kazany.
G csoport: Stuttgart-Glasgow Rangers, Sevilla-Unirea Urziceni.
H csoport: Olimpiakosz-Alkmaar, Standard Liege-Arsenal.