Átkozottul nem megy
Mindenesetre a vb-negyeddöntő is rosszul kezdődött... A Foro Italico a női meccsekhez képest zsúfolásig telt, más sportágak világversenyeihez viszonyítva szinte üres nézőterén egy Orosháza-lobogó előtt ácsorgó hölgykórus rendületlenül kiabálta ugyan, hogy "védekezz!", a 2. percben Udovicsics mégis rousseau-i magányban kapott labdát a magyar kapu előterében, és persze, hogy kihasználta a felkínált lehetőséget. Ezzel együtt arra nem számítottunk, mint amivel a második negyed elején kellett szembesülni: a rivális az újrázó Udovicsics potyájával - a labda a kapott gól után a Nagy Viktorra cserélt Gergely keze alatt csorgott át a képzeletbeli gólvonalon - 5:2-re vezetett már.
A két esemény között Kiss Gergely bombája volt a legfelemelőbb momentum, az akkor már másodszor betaláló Prlajnovics ejtése pedig a legmegalázóbb. Összességében jelentős szentségelések közepette telt a nagy szünetig tartó első "félidő", amelynek végén szolid bizakodásra adhatott okot, hogy Madaras tetszetősen kidolgozott akció végén szebbé kozmetikázta az állást (3:5).
Ráadásul a következő szakasz nyitányaként Varga Dénes ötméterese nyomán még közelebb araszolt a társaság az ekkor még láthatóan önbizalomtól duzzadó mumushoz, sőt: megint jött Madaras, és vele az újabb "dugó", na meg az egyenlítés (5:5). A periódus remekül indult, és pazarul folytatódott: előbb Kiss Gergely vágta a labdát a tőle megszokott elemi erővel a hálóba, majd Hosnyánszky is értékesített egy büntetőt, így az addig 4:0-ra hozott negyed eredményeként már 7:5-ös magyar vezetés díszelgett a táblán. Kár, hogy a részhajrá megközelítőleg sem alakult ilyen jól: a szerbek két legjobbja, Udovicsics és Prlajnovics is "föliratkozott" megint, így 7:7-nél indult a körömrágósnak ígérkező, utolsó nyolc perc.
Ennek az elején Kiss Gergely már a harmadik magyar ötméterest lőhette - máskor enynyi büntetőt egy egész vb alatt nem kap a csapat -, ám miután Kemény kapitányt a bírók reklamálásért elküldték a kispadról, Alekszics révén az ellenfélnek is nyolc lett (8:8). A rendes játékidő finisében már nem született több gól - ennek elsősorban a magyarok örülhettek, Gocsics tudniillik egyetlen másodperccel a vége előtt telibe trafálta a felső lécet -, így komoly sóhajtozások kíséretében következhetett a kétszer háromperces ráadás.
Magam nem hosszabbítom a dolgot: ezúttal sem sikerült. Alekszics újabb góljára - látványos centerezés után - Kis Gábornak még volt válasza, Filipovics löketére azonban már senkinek. Bár Madaras - a lövést elvállalni nem merő Varga Dániel helyett - öt másodperccel az utolsó dudaszót megelőzően még próbálkozhatott, kísérlete levágódott a blokkról. A mérkőzés 10:9-es szerb győzelemmel zárult, a háromszoros olimpiai bajnok magyar válogatott az 5-8. helyért folytatja a világbajnokságot, legközelebb csütörtök délelőtt Románia ellen...
Kitartó egy átok ez a miénk, annyi szent...
Az elrontott napon este, a szomszédos úszómedencében sem lehetett segíteni, tekintve, hogy a keddre rendelt döntőkben egyetlen honfitársunkat sem szólították rajtkőre. Ugyanakkor örömmel rögzítettük, hogy a női 200 m gyors előfutamában Mutina Ágnes 1:56,84 perces országos csúcscsal negyedikként kvalifikálta magát a középdöntőbe, ahol aztán tovább javította a hazai legjobb eredményt (1:56,47), és a hatodik idővel került a szerdai fináléba. Ugyanott Verrasztó Evelyn 1:56,51-et produkált, és a hetedik pozícióban várhatja a döntőt. Kettejük futamának sztárja az olasz úszósport jelenlegi legnagyobb alakja, Federica Pellegrini volt: 1:53,67-tel átírta a világcsúcslistát.
Ami a fő műsorszámokat illeti, hatalmas orrabukáson ámulhatott a telt házas tribün: férfi 200 m gyorson kikapott az időtlen idők óta veretlen tizennégyszeres olimpiai bajnok, a világ valaha volt legeredményesebb sportolója, a "földönkívüli". Michael Phelps mosolyogva vette át az ezüstérmet a ceremónián, mégis furcsán mutatott a dobogó második fokán. Nála csak Paul Biedermann, a németek új, persze világrekorddal (1:42,00) első torpedója nyújtott különösebb látványt az emelvény tetején: igaz, két nappal korábban szintén világcsúccsal nyerte a kétszer ekkora távot, na de akkor nem az amerikai "űrlényt" győzte le, ugyebár... Megdöntötte az aktuális rekordot Gemma Spofforth is: a brit 58,12 mp-et repesztett női 100 m háton; olyan gyors volt, mint addig senki a glóbuszon. És ugyanezt mondhatta el magáról a férfiak 50 m-es mellúszó-elődöntőjében csobbanó Cameron Van der Burgh: a dél-afrikai 26,74-énél nem volt még jobb idő ebben a számban, amióta világ a világ. Hozzájuk képest kész csalódás volt férfi 100 m háton a japán Koga, illetve női 100 m mellen az amerikai Soni szimpla (vagyis csúcsmentes) győzelme, minek nyomán három versenynapot követően be kell érnünk bagatell tizennégy világrekorddal.
Viszont - ha már jó hírrel kezdtem, azzal is fejezem be - a Rómába érkezésekor gyengélkedő, kórházat megjáró, a 200 m pillangót ki is hagyó Cseh László szerda reggel bemutatkozik a vb-n. Hogy aztán a 200 m vegyes előfutamában csak az egészségi állapotát teszteli-e, vagy komolyabb tervei vannak, majd kiderül.
Úszás. Férfiak. 200 m gyors: 1. Paul Biedermann (német) 1:42,00, világcsúcs, 2. Phelps (amerikai) 1:43,22, 3. Izotov (orosz) 1:43,90. 100 m hát: 1. Koga Junya (japán) 52,26, 2. Meeuw (német) 52,54, 3. Wildeboer (spanyol) 52,64. Nők. 1500 m gyors: 1. Alessia Filippi (olasz) 15:44,93, 2. Friis (dán) 15:46,30, 3. Potec (román) 15:55,63. 100 m hát: 1. Gemma Spofforth (brit) 58,12, világcsúcs, 2. Zujeva (orosz) 58,18, 3. Seebohm (ausztrál) 58,88. 100 m mell: 1. Rebecca Soni (amerikai) 1:04,93, 2. Jefimova (orosz) 1:05,41, 3. Carlson (amerikai) 1:05,75.
Vízilabda. Negyeddöntő: Szerbia-Magyarország 10:9 (hoszszabbítás után), Egyesült Államok-Németország 8:5, Horvátország-Románia 7:5. (A Spanyolország-Kanada mérkőzést lapzárta után rendezték.)
EZ LESZ MA. Úszás. Előfutamok (9): 50 m női hát; 100 m férfi gyors (Povázsai Zoltán); 200 m női pillangó (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna); 200 m férfi vegyes (Cseh László, Kis Gergő). Elődöntők (18): 100 m férfi gyors, 50 m női hát, 200 m női pillangó, 200 m férfi vegyes. Döntők (18): 200 m férfi pillangó, 200 m női gyors, 50 m férfi mell, 800 m férfi gyors. Vízilabda. Nők. Az 5-8. helyért: Magyarország-Hollandia (11.40), Ausztrália-Spanyolország (15.30). Elődöntő: Kanada-Oroszország (16.50), Görögország-Egyesült Államok (21).