Római számok
Nagy szám lesz a tizenhét napos találkozó, ez már a start előtt biztos: két évvel ezelőtt, Melbourne-ben 167 ország 2158 sportolója vett részt a vb-n, az olasz fővárosban már 185 nemzetből összesen 2556-an lépnek színre. A magyarokat 3 hosszútávúszó, 4-4 műugró és műúszó, 16 úszó és 26 vízilabdázó, azaz 53 versenyző képviseli.
A sorsolás alapján nagyon úgy tetszik, hogy Kemény Dénes férfipólósainak nem kell majd megszakadniuk a felvezető csoportmérkőzéseken: a Kanada, Németország, Dél-Afrika alkotta ellenfélsor nem egyszerűen legyőzhető, hanem ki is üthető. Amennyiben a papírforma érvényesül - és nehéz elképzelni, hogy ne érvényesüljön -, akkor a csapat plusz pihenőnapot kap, hiszen kvartettelsőként megússza a negyeddöntőbe jutásért vívandó pótmeccset. Hogy aztán a folytatásban mire lesz képes a háromszoros olimpia bajnok garnitúra, az erősen kétséges; a legalaposabb elemzők is odáig jutnak csupán az analízisben, hogy bármi megeshet. A felkészülési mérkőzéseken mutatott produkció színvonala - finoman szólva - nem verdeste az eget: elég, ha csak a 2004-es athéni olimpia óta mumusnak számító (értsd: a magyarok számára öt éve legyőzhetetlennek bizonyuló...) szerbek elleni, Margit-szigeti kínlódásra gondolunk. A Pekinghez képest Benedeket, Kásást, Molnárt és Szécsit is nélkülöző együttes egyelőre nem mérhető a tavalyi játékokon (is) aranyérmes alakulathoz; kérdés, hogy miképpen "viszonyul" többségükben szintén átalakított riválisaihoz.
A női válogatott élén ezúttal debütáló Petrovics Mátyásnak kollégájánál lényegesen jobban főhet a feje már a nyitó-szakaszban is. A legutóbbi vb-n és a múlt évi olimpián egyaránt negyedikként végző csapat a néhány napja Universiadét nyerő Kínával kezd, aztán a házigazda olaszok ellen száll vízbe, s jó eséllyel megjósolható, hogy mielőtt Üzbegisztánnal szemben befejezi csoportmérkőzéseit, már tisztában lesz a jövőjével. Mindenesetre a csoport esetleges harmadik helye kemény lecke elé állítaná az együttest.
A világbajnokságot egyelőre nézőként, szurkolóként élvező úszók köreiben teljes a bizonytalanság: ember nincs, aki megmondaná, mennyiben rendezik át az élmezőnyt, nem utolsósorban a csúcslistát az új, "földöntúli" dresszek. Bár az amerikaiak országos bajnokságán elért eredmények arra utalnak, hogy a krém öszszetételében nagy változás nem várható, a jelek szerint rekord rekordot követhet Rómában.
A magyarok - mint egy ideje - most is Cseh Lászlóra és Gyurta Dánielre alapozzák reményeiket: előbbi számára nem akármilyen jó hír, hogy a verhetetlen "csodalény", Michael Phelps kihagyja a vegyesúszó számokat, utóbbi meg arra bazírozhat, hogy a négyszeres olimpiai bajnok mellspecialista japán Kitadzsima - átmenetileg - bemondta az unalmast.
Ám amíg az igazán lényeges kérdésekre választ kapunk, addig megfordul néhány ezer ember a Sixtus-kápolnában meg a Colosseumnál, úgyhogy az elkövetkező napokban marad a ráhangolódás: elsőként a Foro Italico műugrótornya környékén gyülekezhet a nép.
EZ LESZ MA. Műugrás: férfi 1 m, selejtező (10); női torony, selejtező - Kormos Villő, Mátyás Melinda (14.15), férfi 1 m, döntő (17.30).