Bundesliga: keleten csak nézik

Lipcsében született, keleten kezdett el futballozni, de - sok tehetséges társához hasonlóan - már tizenöt évesen nyugatra vitték. René Adler a Bayer Leverkusennél lett kapus és válogatott játékos. A most 24 éves hálóőr példája jól érzékelteti, hogy két évtizeddel a berlini falomlás után hol van a keletnémet labdarúgás. Mély gödörben, olyannyira, hogy 2009 őszétől nem lesz keleti csapat a Bundesliga első osztályában. A Cottbus szégyenletes búcsút vett, miután a Nürnberggel vívott osztályozós mecscseken összesítve 0-5-re kapott ki az eddig második ligás bajorországiaktól.

A nyugat- és a keletnémet bajnokság 1991-es "újraegyesítése" óta másodszor fordul elő, hogy nem lesz egykori NDK-s klub a legfelső osztály tagja. Hasonló szituáció 2005/2006-ban állt elő. Az újraegyesítéskor a keletnémet élvonalból a Hansa Rostock és a drezdai Dynamo került az új Bundesligába. Keleten akkoriban sokan morogtak, hogy miért csak két "Ossi"-csapatot engedtek a "Wessik" közé, ma viszont a Keleti-tengertől az Elbáig nosztalgiával emlegetik azokat "a régi, szép időket".

Az első osztályt leghosszabb ideig a Hansa bírta, tizenkét bajnoki szezont húzott le, az idei pontvadászatot a másodosztály alsó felében végezte. A néhai NDK-ban nyolcszoros bajnok Drezda négy év után búcsúzott, számos botrány után a harmadosztályig csúszott le. Csúfosabban bukott a Lipcse, amely 1993/1994-ben még az első osztályban szerepelt, hogy aztán a csődeljárásig és a feloszlatásig süllyedjen. Lokomotive Leipzig-ként újjáalakult, de az ötödosztálynak megfelelő Oberligában vegetál. Az olyan ismertebb keletnémet csapatok, mint az Erfurt vagy a Jena megragadni látszanak a harmadik ligában - derül ki a Berliner Zeitung összeállításából.

Sportkommentátorok és futball-szakvezetők abban egyetértenek, hogy a keletnémet labdarúgás hanyatlása elsősorban a pénztelenségre vezethető vissza. A Bundesligába nagy meglepetésre először az ezredfordulón feljutó, majd "liftező" Cottbus éves költségvetése 24 millió euró volt, ez mostantól 13 millióra zsugorodik. Összehasonlításképpen: a nyugat-berlininek számító Hertha évente 82-84 millió euróból gazdálkodik.

A tőkeerős szponzorok hiánya mellett az utánpótlás "elszipkázása" is ellehetetleníti a szurkolói huliganizmustól szintén sokat szenvedő keletnémet csapatokat. S nem látni egyetlen "keleti" Dietmar Hoppot sem, olyan üzletembert, aki a hoffenheimi mecénáshoz hasonlóan tudatosan építene fel egy csapatot. A Német Labdarúgó Szövetségnél az utánpótlás-nevelésért a Drezdában született, az NDK-, majd az egyesített német válogatottban is szerepelt Matthias Sammer felel. Az Európa-bajnok egykori középpályás jól tudja, mit jelent a nyugati csábítás: alig omlott le a berlini fal, máris lecsapott rá a Stuttgart.

Nem Tremmel kapuson múlott a cottbusi bukfenc
Nem Tremmel kapuson múlott a cottbusi bukfenc
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.