Beszervezett bajnokok

Két teljes oldalon át foglalta össze kutatása eredményeit az ÉS múlt heti számában Tischler János: a történész a második világháborút követően a rendszerváltásig rendezett olimpiák magyar szereplőinek ügynökmúltját elemzi. A fedőnevek máig megbecsült klasszisokat (is) takarnak... De tényleges személyazonosítás híján vajon mi volt a célja a tudományos munkának?

- Régóta izgat a hatalom és a sport viszonya. Azt gondoltam, jelképerejű lehet, ha az olimpiákat fókuszba helyezve vizsgálom meg, miképpen befolyásolta a politika a magyar társadalom egyik legfényesebb kirakatát, a rendkívül népszerű, mindig tömegeket vonzó, ily módon veszélyesnek tartott sportéletet. Számomra a jelenség az igazán fontos, írásomban egyebek mellett ezért sem azonosítom név szerint a beszervezetteket.

- Tartótisztjeiket, beszervezőiket viszont igen...

- Azért, mert meggyőződésem, hogy a hivatásos állomány - pláne a párt felső vezetőinek - bűne összehasonlíthatatlanul nagyobb a jelentések készítőinél. Másrészről pedig - bár tudományos kutatóként elvben meglenne a jogosítványom a sportolók, sportvezetők, sportújságírók megnevezésére - úgy vélem, nem az én dolgom, hogy ítélkezzek az érintettek fölött. Ráadásul egyikükkel-másikukkal igazságtalan is volnék, hiszen minden történet más és más. Nyilván nem vethető öszsze a megzsarolt, ám magát néhány nap után feladó, dekonspiráló versenyzőnek a vétke annak a máig ünnepelt bajnoknak az önkéntes ténykedésével, aki huszonöt éven át jegyzetelt lelkesen társairól.

- Azt mondta, elvben meglenne a jogosítványa a nevek nyilvánosságra hozatalához. A gyakorlatban nem?

- A bíróságon valószínűleg elbuknék, miként elbukna az a médium is, amely közli a névsort. Hiába van ugyanis nálam az állambiztonsági szerv által kiállított, úgynevezett 6-os karton a beszervezett összes személyi adatával, a hatályos törvények szerint további három dokumentumot kell bemutatni ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás bizonyítottnak tekintse az ügynökmúltat: a megbízott által saját kezűleg aláírt beszervezési iratot; néhány, kézírással rögzített jelentést; az anyagi ellenszolgáltatást igazoló nyugták közül legalább egyet-kettőt. Ilyen vegytiszta eset azonban nincs, az akták zöme hiányzik vagy hiányos, így aztán Magyarországon egyelőre nem is lepleződhet le ügynök.

- Így viszont, a lista olvastán marad a tippelgetés. Ez jobb?

- Találgatások mindig voltak, sejtések és gyanúk hasonlóképpen. A cikkemben közöltek alapján a körön belül lévők feltehetően sokakra ráismernek. De nevükön nevezésük azért sem lenne helyénvaló, mert az 1948 és 1988 között rendezett olimpiákon részt vevő mintegy 1500 sportoló közül csak az első hat hely valamelyikén végzettek után kutattam, s ebből a 800-as listából is mindössze 25-ről találtam kompromittáló adatot. A nyilvánosságra hozatallal őket megbélyegezném, a többi együttműködőt - akinek eltűnt, megsemmisült az aktája, netán valamilyen oknál fogva nem volt az adott eseményen - egyszersmind fölmenteném.

- Elérte a célját?

- Ez majd kiderül. A munkámat elvégeztem, ráirányítottam a figyelmet olyasmire, amiről muszáj beszélni, mert a múltunk része. Engem az érdekel, hogyan, miért jutottak, juthattak ilyen helyzetbe emberek. És egyáltalán nem tartom elképzelhetetlennek, hogy az ÉS-cikk megjelenése után egyszer csak fölhív valamelyikük: elmesélném önnek az egész történetemet. Őszintén remélem, hogy megcsörren a telefon.

- Ön a teljes listát ismeri. Mi a magánvéleménye a rajta szereplőkről?

- Mondtam már, mindegyikük története más. De a legkirívóbbak azért mégis csak azok az esetek, amelyek főszereplői újabban pulpitusokon állnak, a rendszerváltás előtti korszak fő ellenségeinek tüntetik föl magukat. De tudom, nem vagyunk egyformák. Némelyek számára semmiféle gondot nem jelent naponta módosítani a politikai nézeteiket. A közegnek pedig, amely befogadja az ilyen embert, lelke rajta.

Szőke, Halasi, Bajnok

"Az olimpiai bajnok >Szőke Tamás< (eredetileg >Árpád<) két olimpián szerepelt (1960, 1964). 1962 októberében szervezte be Mohácsik Ferenc rendőr százados, a kapcsolat jellege: informátor, majd tmb (titkos megbízott - A szerk.). 1969-ben kizárták a hálózatból, mert feladatát nem végezte. 1978 nyarán újból felvették vele a kapcsolatot, ezúttal a BM III/III - az idő tájt épp szövetségi kapitány volt."

"Az olimpiai bajnok >Halasi< 1952 és 1964 között vett részt az olimpiákon. 1962 decemberében szervezte be Huszár Sándor rendőr százados, a kapcsolat jellege: ügynök, majd tmb. 1964 januárjában a BM III/II vette át foglalkoztatását, majd 1966 nyarán került vissza a III/III-hoz. 1987 nyarán zárták ki a hálózatból, miután bűncselekményt követett el."

"Az olimpiai bajnok >Bajnok< 1968 és 1980 között vett részt az olimpiákon. 1972 márciusában szervezte be Zombori János rendőr hadnagy, a kapcsolat jellege: informátor. Az együttműködés 1973 első felében szakadt meg, mert >Bajnok< belépett az MSZMP-be."

A Népszabadság az ÉS-ben megjelent írás, valamint saját információi alapján az 1948 és 1988 közötti időszak olimpiai játékain részt vettek közül tíz, ügynöki tevékenységet végző aranyérmest azonosított: három vívót, három vízilabdázót, két labdarúgót, egy-egy ökölvívót és súlyemelőt.

A magyar csapat bevonul a helsinki olimpia nyitóünnepségére: akkor még nem sejtették...
A magyar csapat bevonul a helsinki olimpia nyitóünnepségére: akkor még nem sejtették...
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.