Nincs menekvés, irányíthatatlanul száguld a Föld felé egy űrállomás
Több havi bizonytalanság után Kína végre elismerte, hogy az első űrállomásuk irányíthatatlanul száguld a Föld felé, és hamarosan becsapódik.
Tiangong-1 Wikipédia |
A kínai űrprogram egyik tisztviselője sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a nyolc és fél tonnás Tiangong-1 (Mennyei Palota) űrbázis 2017-ben zuhanhat le - jelentette a Xinhua hírügynökség. Az űrállomás egyelőre még egyben van és 370 kilométeres magasságban kering a Föld körül.
A Tiangong-1 pályáját folyamatosan figyelik, és időben értesítenek majd a belépés - rosszabb esetben a becsapódás - pontos időpontjáról és helyszínéről.
„Számításaink szerint az űrlaboratórium darabjainak többsége zuhanás közben elég majd a légkörben”
- nyilatkozta Wu Ping, a kínai űrprogram műszaki igazgatóhelyettese.
A 10 méter hosszú Mennyei Palotát 2011-ben állították pályára, azóta több űrhajó is dokkolt és számos űrhajós tartózkodott már a fedélzetén, mielőtt idén márciusban kivonták a forgalomból.
Azóta viszont céltalanul kóborol az űrben, miközben folyamatosan ereszkedik. A kínai kormány eddig hallgatott erről, tovább fokozva a bizonytalanságot.
A kínai tisztviselők arról továbbra sem beszélnek, hogy mennyire tartják ellenőrzésük alatt az űrállomást, de a földet érésre vonatkozó elnagyolt becslések szerint már nem nagyon.
Ahogy arról beszámoltunk, Kína a múlt héten indította útnak második űrbázisát, a Tiangong-2-t, és már tervezik a harmadikat is, amelyet a következő évtizedben állíthatnak pályára.
Tiangong-2 Wikipédia |
Októberben két űrhajóst küldenek fel a Tiangong-2-re, akik egy hónapig szolgálnak majd az új űrállomáson. A 14X4 méteres, 20 tonnás, henger alakú modulban elsősorban a hosszabb távú emberes küldetések és újratankolás technológiáját tesztelik, de többek között gyógyszerkísérleteket is végeznek majd.