Kivágták a beépült HIV-et
A Temple University School of Medicine kutatói Kamel Khalili vezetésével egy roppant ötletes és ügyes megoldással kivágták a HIV-vel fertőzött részt a sejtek genomjából.
Az USA Tudományos Akadémiája lapja, a Proceedings of the National Academy of Sciences által egy hete leközölt eredmények szerint a kutatók egy Cas9 nevű nukleázt és egy gRNS-t tartalmazó keveréket adtak laboratóriumi körülmények között a fertőzött sejtekhez, ami „megkereste” a HIV-örökítő anyagát tartalmazó szakaszt és kivágta a többi közül.
A sejt saját helyreállító mechanizmusa ezután „befoltozta” a lyukakat a DNS-en, ami ettől kezdve HIV-mentessé vált.
A módszert többféle sejten is sikeresen alkalmazták, többek között T-lymphocytákon, ami a HIV egyik legfőbb célsejtje a vérben. A roppant egyszerűnek tűnő megoldás a kutatók szerint még nem áll készen a klinikai alkalmazásra, ám ha sikerül, akkor ezzel lényegében egy régóta keresett terápiás védőoltás állna elő.
Ezzel végleg vírusmentessé lehetne tenni a fertőzötteket, akik jelenleg életük végéig egy gyógyszerkoktéllal tudják csak a vérükben lévő vírusszintet olyan alacsonyan tartani, hogy megelőzzék a halálos betegség kialakulását.
A kutatók most olyan technológián dolgoznak, ami lehetővé teszi az élő szervezetben is minden sejthez eljuttatni a keveréket, hogy minden egyes HIV-gént sikerüljön kivágni a betegekből.