'Húzós' az új űrruha

Gravitációt utánzó űrruhát fejlesztettek ki amerikai tudósok, akik a rugalmas anyagból készült speciális öltözéktől remélik, hogy megoldást adhat a hosszú űrutazások megoldatlan problémájának tekintett izomsorvadásra.

A hosszabb idő után az űrből visszatérő asztronautáknál a kutatók megfigyelték, hogy az izmok leépülése akár életveszélyessé is válhat. Az űrhajósok ezért napi 5-6 órát töltenek erőteljes és fokozott testedzéssel, de ezzel az izomzat leépülése és a csontrendszer átalakulása legfeljebb csak késleltethető.

Dava Newman az űrruhával

A kutatók ezért most egy olyan ruhával kísérleteznek, amely a földi gravitációt utánozva fejtől lefelé egyre erősebb húzóerőt fejt ki viselőjére - olvasható az Acta Astronautica űrhajózási szakfolyóiratban a BBC tudósítása szerint.

Az új ruha a Mir egykori orosz űrállomás kötelező viseletéhez, a pingvinöltözékhez hasonlít. Ez a nem éppen kellemes viselet egy derékszíjból és a lábakhoz, valamint a vállakhoz erősített rugalmas pántokból állt, és ezeknek feszítésével utánozták a földi gravitációt. A pingvinruha azonban csak két ponton feszítette az izmokat, a gravitáció viszont egyenletesen hat az egész testre - magyarázta Dava Newman, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) munkatársa.

A speciális, rugalmas anyagból készült kezeslábast a gravitációnak megfelelően képezték ki. Ahogy a vállak csak a fejet tartják, a derék már az egész törzset és a fejet, a bokákra pedig szinte az egész test nyomása nehezedik, úgy  Newman és kollégája, James Walding által kifejlesztett testhez idomuló ruha is fentről lefelé erősödő erővel 'húz'. Ezt sepciális, 'állítható nyújtású' szálakkal érték el.

A fejlesztés következő szakaszában az űrben is szeretnék kipróbálni a ruhát. A kutatók azonban azzal is tisztában vannak, hogy az űrhajósok visszajelzései ellenére az öltözék viselésének kedvező hatásait csak a legalább hat hónapig tartó űrutazásoknál lehetne kimutatni. Az új ürruhát ugyanakkor hosszabb távra szánják, mivel az emberes űrutazások hossza egyre kitolódik, egyre hosszabb időt kell mikrogravitációban eltölteniük az űrhajósoknak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.