Okoslencse cukrosoknak
Ez azonban minden másodpercben megméri a könny glükóz-, vagyis a vércukorszintjét, ezért nagy segítségére lehet a világ több százmillió cukorbetegének, aki naponta akár tízszer is megszúrja az ujját, hogy vért vegyen magától, és a kapott értékhez igazítsa az inzulint. Ha sikerrel jár, elképesztő gazdasági haszonra tehet szert a cég: a vércukormérő eszközök világpiacán évente 16 milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak le. A Google X kutatólaboratórium fejlesztői az okoslencse két rétege közé parányi glükózérzékelőt és vezeték nélküli jeladó chipet építettek be.
Az eredményeket a lencse a ráhangolt telefonalkalmazásnak küldi el. A látást nem zavaró szenzor és a chip olyan apró, mint a csillámszemcsék, az antenna pedig olyan vékony, mint az emberi hajszál. A könny egy apró lyukon keresztül szivárog el az érzékelőhöz. A lencsébe egy olyan elemet is beépítettek, amely a környezet rádiófrekvenciás hullámainak segítségével nyer energiát a szenzor működéséhez. Azt is mérlegelik a fejlesztők, hogy közvetlenül a lencsébe figyelmeztető jelzést adó LED-eket integráljanak – közölte a Google az AP amerikai hírügynökséggel.
„Ez a valaha készült legkisebb glükózérzékelő. Évek munkájába telt, míg ilyen méretűre kicsinyítettük. A kutatást a Washingtoni Egyetem tudósaival kezdtük, és egészen péntek hajnalig titokban tartottuk” – idézte az MTI Brian Otist, az egyik projektvezetőt. Az első, valódi páciensekkel végzett klinikai próbák eredményei biztatók, ám legalább öt év telik még el az okos kontaktlencse forgalomba kerüléséig.