3D-s alkotás mindenkinek
A terméket végül tökéletesítették, gyártásba is került, és a Leonar3Do csomag már jó ideje kapható, 500 dolláros áron.) A feltaláló cége a világ egyik legnagyobb háromdimenziós számítástechnikai megjelenítéssel és grafikával foglalkozó, Siggraph kiállításon július végén mutatta be több hónapos fejlesztésüknek az eredményét.
A ma már 25 embert foglalkoztató cég Leopoly.com néven és címen létrehozta azt a termékét, amely az átlag felhasználó számára ingyenesen tudja elérhetővé tenni a 3D-s alkotás lehetőségét. Rátai ehhez hozzátette: az élet akkor bolydult meg körülöttük, s az adott társaságának és a fejlesztéseknek nagy lökést, amikor az OTP Bank kockázatitőke-befektető cége, a Portfolion Zrt. 2011-ben beszállt a cégbe. Ezt követően jutott végső fázisba az eredeti fejlesztés, a Leonar3Do csomag is, s ennek a „hozadéka” a most Amerikában bemutatott Leopoly.com is.
A weblapon már jó néhány feltöltött objektum, azaz formázás megtalálható – az elmúlt másfél hónapban Magyarországon iskolások bevonásával folyt a tesztelés –, amelyek a látogatók számára továbbalakíthatóak – mesélte lapunknak Rátai Dániel. A tesztek eredményeként már jelenleg is mintegy 5000 objektum érhető el. Ezek mellett teljesen új egyedi formák is kialakíthatóak. Az igazi élmény persze akkor születik meg, ha valaki a Leonar3Do csomaggal együtt használja az újdonságot, akkor a Leopoly.com segítségével valóban megoldható a térben zajló formázás – meséli.
A dolog azonban több, mint egyszerű, cél nélküli szórakozás. Egy amerikai háromdimenziós nyomtatással foglalkozó céggel kötött megállapodás révén az alkotás eredményét – már persze ha a felhasználó ezt kifizeti – ki is nyomtatják, majd postázzák a „szobrász” számára. A Leonar-3Do Zrt. fel is keltette a 3D-s nyomtatást végző vállalatok érdeklődését, s bizony az lehet a Leopoly.com nagy hozadéka, hogy ezek a tárgyalások megélénkülnek. Rátai szerint már most jó néhány meghatározó piaci szereplővel közvetlen kapcsolatban vannak, megvan az együttműködés lehetősége. Cégneveket azonban nem akart elárulni, mert, mint megjegyezte: egyelőre „csak” kapcsolatról lehet beszélni, hogy hova futnak ki az egyeztetések, az csak később derül majd ki. Mindenesetre nagy lehetőségek vannak ezen a területen, hiszen a 3D-s nyomtatás lehet egy új ipari fejlődés mozgatórugója – vélekedett Rátai. Ennek fényében az sem mondható meglepőnek, hogy immár ipari cégek is érdeklődnek a Leonar-3Do iránt.
Hogy egyébként az első termékükből, a Leonar3Do csomagból évente mennyit értékesítenek, azt a feltaláló szintén nem kívánta elárulni, arra hivatkozva, hogy ez a konkurenciának értékes információ lenne. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium ingyenesen elérhető adatbázisa szerint viszont a vállalat árbevétele 2011-ben 15,5 millió forint, tavaly viszont már 82 millió forint volt.