Jövő három dimenzióban
Három dimenzióban látja a jövőt – és persze a bankszámlákra befolyó eurómilliárdokat – az elektronikai gyártók mindegyike. A Berlinben ötvenedik alkalommal megrendezett IFA-kiállításon az idén már Angela Merkel kancellárt is három dimenzió ban mutogatták a standokon, nem volt olyan jelentős gyártó, amely ne követte volna a trendet.A Panasonicmint 3D-ben úttörő, s a tévéket már áruló gyártó ezúttal a kisebb képátlójú, 42 és 46 colos modellekkel bővítette a kínálatát, de a GT20 révén bejelentettek egy 3D Ready típust, amelyben a szemüveg nem az alapkiszerelés része, s képes a kétdimenziós tartalmak 3D-be konvertálására.
A Sony sajtótájékoztatóján az előadók egy része 3D-s figuraként jelent meg a kivetítőkön, s azt hangsúlyozták, a jövőben minden tartalom 3D-s lesz. Bejelentették az első Google TV kompatibilis készüléket, amelynek megjelenését őszre ígérik, egyelőre csak Amerikában. A Toshiba standján megjelentek az iPAD mintájára készült tabletek is, amely egy vadonatúj, de igen népszerű termékkategória. Jövőképük szerint a különféle eszközök mellett a gyártóknak jobban kell figyelniük a felhasználók által elérhető és általuk megosztott tartalmak elérésére is. Bemutatták a Toshiba Places nevű felhőalapú szolgáltatást, amely egy tárhely, amelyre a cég készülékei tudnak a legkönnyebben csatlakozni, s amelyen megoszthatók az egyes tartalmak, így például a nyaraláson készült és később feltöltött fotókat a webes tévéről azonnal nézheti a család többi tagja, az igazi újdonság azonban, hogy mindehhez egy fizetős rendszert is terveztek, ahonnan prémium minőségű tartalmakat lehet letölteni.
A Samsung legnagyobb durranása, a Galaxy Tab, az iPAD versenytársa. Androiddal, HTML 5-támogatással és –az Apple termékével ellentétben – Flash 10.1-támogatással érkezik. Az univerzális eszközt hanghívásokra, videotelefonálásra, internetezésre, e-mailezésre és közösségi szolgáltatások igénybevételére hegyezték ki, de elektronikus könyvolvasóként is funkcionál. Utóbbira a Samsung több országban is megállapodott már a tartalomszolgáltató partnerekkel. Mindezek mellett munkára is alkalmas, mert a PDF-ek mellett a fontosabb dokumentumformátumokkal is boldogul.
A koreai gyártó bemutatott több okos kompakt fényképezőgépet is, ezek közül kiemelkedik az a modell, amelyik óriási, kihajtható Amoled kijelzővel rendelkezik, 1.8 fényerejű optikájával szinte hangulatvilágításnál is élvezhető képet tud készíteni. Szupermakro módban készített felvételei pedig lenyűgözően részletesek.
A technológiai újdonságokhoz azonban megfelelő minőségű és mennyiségű tartalmat is kell biztosítani, amelyet csak internetes platformon keresztül tudnak elérhetővé tenni a gyártók és a szolgáltatók, hiszen a 3D mellett ma már a HD-minőség is alapkövetelmény. Ez az elvárás pedig gerjesztheti a hardcore technológiai cégek forgalmát is, hiszen a következő években hihetetlen gyorsasággal kellene növelni a széles sávú, új generációs hálózatok lefedettségét.