Hétatomos tranzisztor
A félvezető eszközök miniatü rizálásának legfontosabb célja kvantumkomputerek előállítása. Szakemberek véleménye szerint bizonyos számítási feladatokat exponenciálisan nagyobb sebességgel lehet elvégezni kvantumszámítógépekkel, mint hagyományos számítógépekkel. Az eddig előállított legkisebb tranzisztor 40 nanométer (40 milliomod milliméter) átmérőjű volt, az ausztrál kutatók atomi tranzisztora ennél sokkal kisebb, mintegy 4 nanométeres. A mikroeszköz képes kapcsolóként és erősítőként is működni, úgy mint a hagyományos tranzisztorok.
A kutatóközpont vezetője, Michelle Simmons professzor elmondta, hogy munkatársai egy pásztázó alagútmikroszkóp segítségével tulajdonképpen egyenként „kilökdösték” a kristályrácsból a szilíciumatomokat és a helyükre taszigálták a foszfort. Ez a világon az első irányított atommozgatás, előre megtervezett struktúra létrehozására. Az nyilvánvaló, hogy ezzel a fáradságos módszerrel nem lenne túl termelékeny egy kvantumkomputergyár, de a kutatócsoport demonstrálta, hogy néhány atom precíz áthelyezésével, illetve kicserélésével gyárthatók atomi méretű tranzisztorok.
A sikeren felbuzdulva Simmons professzor elmondta, hogy csapata egy kvantumszámítógépet szeretne megépíteni, ehhez Ausztráliában kiváló kutatógárda áll rendelkezésre, akik eddig is világraszóló eredményeket értek el a nanotechnológiában.