NAPI FELFEDEZŐ
Ehető gyapot
A texasi A & M Egyetem kutatójának sikerült ehetővé tennie az emberiség egyik legrégibb, ám eddig szinte kizárólag ipari célra használt kultúrnövényét. A gyapotmag magas fehérjetartalmú, ám a héjában lévő anyag miatt mérgező. Ugyanez az anyag gondoskodik egyébként a növény biológiai védelméről is, ezért az eddig kifejlesztett, méregmentes változatok nem bizonyultak termeszthetőnek. Az új eljárás azonban csak a maghéjból tünteti el a méreganyagot. (MTI)
Távfűtő számítógép
Lakások távfűtésére használják majd egy készülő szerverközpont hulladékhőjét Helsinkiben. Az Uszpenszkij-katedrális alatti légvédelmi bunkerban kiépülő centrumból a számítógépek működése közben keletkező hőt egy hőszivattyú közreműködésével betáplálják a főváros távfűtőrendszerébe. A rendszer a számítógépek hűtését is megoldja majd, így kétszeresen is energiatakarékos lesz. Hasonló megoldásokat terveznek Lahtiban és Turkuban is. (Népszabadság)
Hatékonyabb napelem
Háromrétegű összetett cella alkalmazásával közel 36 százalékra sikerült növelni a napelemes áramtermelés hatékonyságát (az érték azt jelzi, hogy az egységnyi felületre jutó napenergia mekkora hányadából lesz elektromos áram). A Sharp új fejlesztésében a szilíciumalapú napelem helyett többrétegű, indiumot és galliumot is tartalmazó napcellák működnek fényelnyelőként, így többféle hullámhossztartományt is hasznosítani tudnak. Az egyelőre viszonylag drága „szendvicset” elsőként műholdak áramtermelő rendszereiben alkalmazzák. (Népszabadság)