Nyerjen lottón fél disznót!

Az ötmilliárdos lottónyeremény apropóján belevetettük magunkat a játék történetébe. Kiderült, hogy a tizenhárom valóban szerencsétlen szám, különösen, ha ennyien találják el mind az öt számot. Ezzel együtt láthatóan szeretjük a játékot, hiszen az első heti másfél millióról mára huszonegy millióra sikerült feltornázni az eladott szelvények számát.

A Népszabadság hasábjain 1957-ben jelentek meg az ötös lottó első hirdetései Lottó Ottóval, aki a február 15-től kapható szelvényeket reklámozta. Hamarosan a lottógömb és a számok is megérkeztek az OTP-be a sorsoláshoz. Az akkor még 3,30-ba kerülő szerencsejátékban „1957. március 7-én volt a felszabadulás utáni első húzás” – szól a Népszava 25. évfordulós beszámolója.

Népszabadság/archív

Az első húsz évben még tárgynyereményeket is sorsoltak havonta egyszer. A Népszava szerint eleinte „egy fél disznó, szekér, szőlőprés, gabonarosta és fűkasza” volt a nyeremény, amit a hetvenes évekre felváltott az öröklakás, az üdülő, a gépkocsi, de lehetett nyerni mosógépet vagy a Gazdálkodj okosan!-ból ismerős bútorutalványokat. A nyolcvanas években a nyertes Lada, Dacia és Trabant közül választhatott, vásárlási utalványban megkapva a különbözetet.

Az első héten másfél millióan próbálták eltalálni az öt számot, de ez csak a hatodikon sikerült özvegy Ring Sándornénak. A XI. kerületi nyertes négy gyermeke éveinek számával és saját életkorával nyert 855 ezer forintot és indította el a családi évszámok divatját. (Az 1950. évi havi átlagkereset 652 Ft volt.)

1983. december 23. Lottókiértékelés. Fotó: Boros Jenő
Boros Jenő / Népszabadság

A kezdeti bátortalanság után a hetvenes évek közepére már közel tízmillió lottón ikszeltek hetente. A szelvényeket kézzel, egy kartonrács segítségével ellenőrizték a pénteki 10 órás húzás után pontban 11-től. Csak a központi irodában négyszáz, „brigádrendszerben, teljesítménybérben” dolgozó, főként nyugdíjas, gyesen lévő kismama vagy háztartásbeli kereste a találatokat. A nyereményekért kedd reggeltől lehetett jelentkezni.

A számok sorsolásának időpontja gyakran vándorolt. 1991-ig néhány évente váltakozva, csütörtök esténként, majd péntek délelőtt izgulhattak a kiterített szelvények fölött a játékosok.

Népszabadság/archív

1978. január 10-én négyen voltak pechesek a szerencséjükben. Ennyien találták el ugyanis az összes számot. Így csak 616.782 forintot kaptak fejenként. A 1990. 21. játékhetén még őket is sikerült túlszárnyalni. Nem elég, hogy 13 darab öttalálatos szelvény akadt, de ebből tízet ugyanaz a játékos adott fel.

1991-től létezik a teljes halmozódás, vagyis, hogy öttalálatos hiányában a teljes nyereményalap-hányada a következő sorsolás telitalálatosának nyereményalapját növeli. Az eddigi legnagyobb nyereményt a 2003. november 29-én kihúzott számok helyes megtippelése fizette: 5 milliárd 92 millió 890 ezer 758 forintot.

Sokan, úgy tűnik, nem is a pénzért, pusztán a játék öröméért lottóznak. „Csupán 1981-ben 79 ezer nyereményt „felejtettek el” felvenni, s az így kasszában hagyott összeg meghaladja az 54 millió forintot” – aggódott a Népszabadság 1982. március 4-i cikke. Ugyanebben az évben – az 1991-ben megszüntetett – tárgynyereményekből háromezerért, huszonhétmillió forint értékben nem jelentkezett a gazdája.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.