A megtakarításon nem szabad spórolni
Már az első évben százezer lakás felújításának támogatását ígéri a nemzeti program. Az előkészítő munkába bevont egyik szakértőtől, Lestyán Máriától megtudtuk: az alapvető támogatási szempontok egyike az időállóság, vagyis az, hogy a pályázati pénzből megvalósuló munkálatok nyomán az épületek egy újabb életciklusra, vagyis ötven évre megfelelő állapotba kerüljenek. Ennek jegyében úgynevezett minőségi bónuszpontokat lehet majd gyűjteni, előnyt fognak élvezni a Kiváló Építési Termék védjegyes termékek és gyártóik is. Utóbbiak esetében a garanciális feltételek biztosítottak, mivel a védjegy feltétele, hogy a gyártó legalább két éve jelen legyen a magyar piacon, és ne legyen adótartozása.
A minőségi anyagokat preferáló pályázati rendszer elejét veszi az értelmetlen spórolásnak, ami korábban több épület esetében oda vezetett, hogy a korszerűsítés után az épület állapota tűzvédelmi szempontból rosszabb lett, vagy nem érték el a várt fűtésienergia-megtakarítást. A felújítások nagy része ugyanis nem építési engedély-köteles tevékenység, emiatt a szakértő nélkül megtervezett és elvégeztetett munkálatok akár veszélyes következményekkel is járhatnak.
Jó példa erre a tűzvédelem, pontosabban a tűzvédelmi tervező kihagyása, aki tudja például, hogy a menekülési útvonalak mentén kizárólag nem éghető maggal rendelkező homlokzati hőszigetelés alkalmazható. A magas épületek esetében, sőt a padlásfödémek, tetőterek hőszigetelésének is vannak ilyen előírásai.
A szálasított kőzetből készült kőzetgyapot az egyik olyan anyag, amely az időálló hőszigetelések során kézenfekvő megoldásként kínálkozik. A nem éghető, kiváló hőszigetelési és zajcsillapítási tulajdonságokkal rendelkező termék ráadásul tűzvédelmi szempontból korlátozás nélkül beépíthető. Mivel nem zsugorodik, nincs hőmozgása és anyagösszeférhetetlensége se, a rovarok, gombák és rágcsálók sem károsítják, hosszú távú megoldást jelent. A kőzetgyapot fokozódó népszerűsége a hőés hangszigeteléseknél mutatja, hogy a felújítási piacon is van el mozdulás a minőség irányába, és már nem az ár az egyetlen döntő szempont.
A hőszigetelésre jelenleg a magyar ingatlanállomány döntő többségénél szükség van, mivel a korszerűtlen épületek jelenleg a legnagyobb energiafogyasztók. Ha ezen a téren gyors előrelépés történne, az rövid távon is óriási energiaés szén-dioxid-csökkentést jelentene.