Kétkezi könyvmolyok
Nem véletlen, hogy lapunk szerzője határozott elégedettséggel lajstromozta az adatokat. Kétezer-háromszáz munkahelyen dolgoztak a könyvterjesztők, az éves könyvforgalom egyharmada innen származott. Ráadásul a "Szocialista brigádok házikönyvtára" nevű mozgalom egyedülálló lehetőséghez juttatott ötvenezer dolgozót: a könyvre költött mintegy húszmillió forint tíz százalékát vissza is kapták. Könyvben, persze.
A Ganz Villamossági Művek azon kevesek közé tartozott, ahol az üzemi könyvesbolt mellett külön ifjúsági könyvbizományos is működött, és a terjesztők munkáját egy külön ifjúsági szocialista brigád segítette. Nézzék csak meg a fotón látható, jól megvilágított, pompás polcokkal berendezett boltot - mennyivel elegánsabb, mint például azok a szedett-vedett pultocskák, amelyekről ugyanez idő tájt a kultúr- és úttörőházak terjesztői voltak kénytelenek árusítani.
S hogy "Mik az újdonságok?" Nos, alighanem erre a kérdésre is választ tudunk adni. Látják például azokat a kis, papírfedelű köteteket a felső sorokban? Talán még emlékeznek néhányan Önök közül az Olcsó Könyvtárra. Három-négy forintért megkaphatta az ember a magyar és a világirodalom legjavát. 1976 elején a sorozat már a 764. kötetet is túlhaladta. Az előző évben megjelent tizenöt mű között volt három Jókai-, egy Szabó Lőrinc-kötet, Thomas Mann és Siegfried Lenz, Gárdonyi és Victor Hugo, valamint Molnár Ferenc ritka, szociális töltetű munkája, a Széntolvajok.
De hála a modern technikának, azt is meg tudjuk mondani, minek az olvasására vállalkoztak a Ganz láthatóan egyenest a munkából könyvet válogatni kiruccant dolgozói. Felnagyítva a fotót láthatjuk, hogy mindhárom szakinál van egy-egy Albatrosz-kötet (magyarán: krimi), a középső férfinál pedig még egy gyerekkönyv is. Azt gondolom, Lázár Ervin, az 1973-ban kiadott A hétfejű tündér. A pulton hever még néhány Olcsó Könyvtár-kötet, valamint Kormos Istvántól A zsiráfnyakú cica és a Ravasz Péter című bolgár népmesegyűjtemény. Az eladónő, úgy látom, egy verseskötetet tart a kezében.
Aminek fényében különös értelmet nyer a cikk azon mondata, amelyben az Állami Könyvterjesztő Vállalat vezetőinek önkritikus megjegyzését idézik: "Tudatában vannak annak, hogy különösen szakkönyvekkel kell jobban ellátniuk a munkahelyi könyvterjesztőket".
Az írás és a kép a nol.hu Kultúra rovatában vasárnaponként megjelenő Képmentő sorozat egy darabja. A szerzők a Népszabadság gazdag fotóarchívumából válogatnak.