Megnyílt a SkyCourt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren - percről percre
Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar szórakoztatja a SkyCourt megnyitójára érkezett vendégsereget. A műsorvezető Erős Antónia és Szellő István, utóbbi az angol konferáló szövegeket mondja. A szimfonikus zenekar a cermóniát követően egy órával végre Lisztet is játszott.
Az "élményterminál", amely immár a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér része, március 27-től fogadja az utasokat, holnap s holnapután azonban nyílt napot tartanak, vagyis mindenki bemehet és megnézheti, aki akarja. A gépindulások addig azonban még a jelenlegi rendben zajlanak, azaz az induló gépekhez nem lehet odamenni.
Elmondta beszédét Völner Pál, aki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedésért és infrastruktúráért felelős államtitkáraként volt jelen a megnyitón. A kereskedelmi területen megrendezett ünnepségen megköszönte a Budapest Airport Zrt. hozzáállását a reptér nevének megváltoztatásához, s reményét fejezte ki, hogy a fejlesztések továbbra is folytatódnak a reptéren, hozzájárulva ezzel az ország sikeréhez. Méltatta a kivitelezésben részt vevő magyar vállalkozók és a magyar építész iroda munkáját is.
Apró baki volt a beszédében, amit a légiközlekedésben dolgozók azonnal észre is vettek, nevezetesen: a kereskedelmi területre mutatva örömét fejezte ki, hogy milyen kulturált és európai környezet jelenti a kaput Magyarországra és a fővárosunkra. Ez szép gondolat, de a SkyCourt - ha kapuként fogjuk fel - akkor inkább kilépőkapu, hiszen itt azok az utasok fogják tölteni az idejüket, akik repülővel indulnak el Budapestről, vagy átszállnak itt, semmiképp sem azok, akik Magyarországra érkeznek.
Reiner Schankler elnök arról beszélt, hogy az új létesítmény alkalmas a reptér forgalmának növelésére, hiszen számottevően növeli a szolgáltatási színvonalat. Példaként hozta a Qatar Airways-t és az American Airlines-t melyekkel újra interkontinentális összeköttetést is nyújthat a repülőtér. Az elnök is elmondta, hogy az igazgatóság döntött a Liszt Ferenc névről.
Jost Lammers vezérigazgató megköszönte a kivitelezésben részt vevők segítségét, különös tekintettel a Kész Zrt.-re. A vezrigazagtó megjegyezte: a Budapest Airport Zrt. egy vegyes vállalat, melynek nemzetközi részvényesei éppúgy tulajdonosok, mint a magyar kormány, s ebben a kooprodukcióban készült el a 2A és 2B terminálokat összekötő új épület. A vezérigazgató reményét fejezte ki, hogy üzleti partnereik - éppúgy a légitársaságok, mint a kereskedelmi területen üzleteket bérlők - megelégedéssel használják majd az új létesítményeket, melyek az utóbbi két évtized legjelentősebb fejlesztését jelentik a Budapest Airporton.
A szimfonikusok eljátszották a magyar Himnuszt, s a cégvezetők, valamint az államtitkár átvágták a nemzeti színű szalagot. A SkyCourt elkészült. A zenekar az EU himnuszát játssza.
Liszt Ferencet a magyarság adta a kultúrának - tolmácsolja a kultúráért felelős Nemzeti Erőforrás jelen nem lévő képviselőit Szellő István. A reptér vezetői és az államtitkár leleplezik Liszt Ferenc emléktábláját, amely igen szép darab, de nem mondták el, hová fog kerülni. Történelmi pillanat: a zenekar végre Liszt műveket is játszik.
Kocsis Zoltán színpadra áll és elnézést kér, amiért hiba csúszott a felvezetésbe. Nem Schubert és Liszt Ave Maria-ját játsszák - mondja a karmester, hanem Liszt eredeti kompozícióját, amely jobban illik az alkalomhoz. Kocsis Zoltán a zongorához ült és eljátszotta az eredeti kompozíciót.
Az ünnepség zárásaként a magyar kultúra utazó nagykövete, Miklósa Erika énekli az "A csitári hegyek alatt" című dalt, zenekari kísérettel. A művésznő csodálatos hangja mikrofon nélkül is uralja a terminálépület akusztikáját. Az élelmesebb vendégek már a galéria felé sietnek, mert érzik a meleg étel illatát.