Zöldebbek vagyunk, mint négy éve

Amit négy éve, az első budapesti Greenexpo idején még óvatos kíváncsisággal szemlélt a közönség, az mára a fogyasztási mainstream részévé vált: ma már senki nem lepődik meg a napenergiás kertvilágító eszközökön, a szalmából készült falazórendszeren, az esővizet újrahasznosító öntözési szisztémákon.

A forintban kifejezett "környezetbarátág" nem vált kifejezetten olcsóvá - ebből is adódik, hogy az érdeklődés leginkább a konkrét megtakarítást igénylő megoldások felé irányul.

Pénteken még leginkább csak a kiállítók töltötték meg a Papp László Budapest Sportarénát, a hétvége napjaira azonban a látogatók is odataláltak. A helyszínen a Gardenexpóval osztozó kiállításon a közönségcsalogatónak szánt virágkötészeti, biokertészeti és energiatakarékossági bemutatók mellett maguk a közszemlére tett "ökoáruk" is alkalmasak rá, hogy kisebb tömeget gyűjtsenek maguk köré.

Így járt például az akkuval tölthető, elektromos hálózatról működtethető, emberi közreműködést nem igénylő robotfűnyíró, vagy a valószínűtlenül szép színű és erezetű, akácfából készült teraszrendszer (utóbbi ráadásul az utolsó lécig és csavarig, 100 százalékban magyar termék).

A látottak alapján úgy tűnik, a (potenciális) vevő a környezetvédelemmel leginkább spórolni akar: vagy időt, vagy pénzt, de lehetőleg mind a kettőt. Míg a már említett robotfűnyíró-rendszer leginkább az időt kíméli (és kevéssé a pénztárcát - az ára félmillió forint körül indul), a napelemes, illetve napenergiás megoldásokat leginkább azért vásárolják, hogy pénzt takarítsanak meg velük.

Erre ma leginkább a napkollektorok alkalmasak: a tömeggyártás révén az áruk egyre csökken, és - mivel áramot vagy gázt vált ki - előbb-utóbb támogatás nélkül is visszahozza az árát (átlagosan 6-8 év alatt).

A spórolás igényére, illetve a lassan, de érezhetően növekvő energiatudatosságra építenek a nagy energiaszolgáltatók is - közülük az ELMÜ és az E.ON is jelen van a kiállításon. Utóbbi extraként azokat az eszközöket is bemutatja, amelyekkel a madarak számára próbálják biztonságosabbá, illetve lakhatóbbá tenni az energiaszállítás infrastruktúráját: gólyafészek-emelő kosár (hatalmas fészekkel, és méretpontos gólyatojással), sólymoknak, baglyoknak és vércséknek kialakított, a távvezetéktartó oszlopokra szerelhető lakódobozok, és az említett alkalmatosságokat használat közben bemutató fotók alkotják az egész Greenexpo talán legizgalmasabb és legmeglepőbb standján a díszletet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.