Újra megjelentek a gepárdok a polgárháború dúlta Angolában
A leggyorsabb szárazföldi emlősnek számító macskaféle két példányát Laurie Marker gepárdszakértő fedezte fel Angola Namíbiával határos száraz Iona tartományában. A hím gepárdok ürüléküket a fákon hagyják, így jelezve területüket. Marker éppen ilyen nyomokat fedezett fel, amikor hirtelen két hímállat futott el mellette. A kutató ezután tájékoztatta a gepárdok védelmére létrehozott nemzetközi alapot, a Cheetah Conservation Fundot, melynek székhelye az észak-namíbiai Otjiwarongóban található.
A gepárd zsákmányának számító szarvasfélék is visszatértek az 1,6 millió hektáros ionai rezervátum egyes helyeire. Marker e helyek alapján azonosította GPS segítségével a gepárdok lehetséges tartózkodási helyét. A gepárdvédelmi alap tájékoztatása szerint többek között egy mintegy ezer egyedből álló dél-afrikai gazellacsorda segítette a kutatót a gepárdok felkutatásában.
Becslések szerint mintegy 12.400 gepárd élhet vadon Afrika 25 országában. A legtöbb, körülbelül 2500 Namíbiában található. További 50-60 példány élhet Iránban. A fajt a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listája a sebezhető (vulnerable) kategóriába sorolja. Ez azt jelenti, hogy kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel végveszélyben lévővé válik.