Újabb elefánt érkezik Budapestre

Még az idén új elefántbika érkezhet a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. Többek között erről is megállapodás született az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének éves közgyűlésén.

Az európai állatkerti konferenciák egyik legfontosabb részét azok a bizottsági ülések jelentik, amelyek egy-egy állatcsoport európai állatkerti gyűjteményi tervezésével foglalkoznak. E téren a Fővárosi Állat- és Növénykert számára igen fontos eredmény, hogy megállapodás született újabb elefántok beszerzéséről. Egy 9 esztendős, tehát fiatalnak mondható elefántbika még az idei őszön Budapestre érkezhet, jövőre pedig egy ugyancsak fiatal elefánttehén is érkezik majd a magyar fővárosba. Minderre a faj állatkerti szaporítását koordináló bizottság döntése alapján nyílt lehetőség, amely jelentős eredmény, mivel a 2010-es évben más európai állatkert nem kap engedélyt újabb elefánttehén beszerzésére.

Az új elefántok mellett megállapodás született arról is, hogy az Állatkert középtávon kihalófélben lévő ázsiai oroszlánokkal váltja fel a jelenleg bemutatott, afrikai vérvonalakra visszavezethető állományt. Az oroszlánokat Afrikában nem fenyegeti a kihalás veszélye, a külön alfajnak számító ázsiai oroszlánból (Panthera leo persica) viszont már csak alig kétszáz példány él az indiai Gudzsarát államban található Gir Erdő Nemzeti Park területén.

Az európai állatkerti szakemberek egyeztetése nyomán megfelelő helyet sikerült találni a Budapesten született perzsa leopárd kölyköknek, és az európai tenyészprogramon belül továbbra is fontos szerephez jut a magyar főváros állatkertje két ritka nyugat-afrikai majomfaj, a mandrill és az aranyhasú mangábé, valamint több karmosmajom faj szaporítása terén.

Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) 1988-ban alakult, ma használatos nevét pedig 1992-ben vette fel. A szervezet legfontosabb feladatai a kipusztulástól fenyegetett állatfajok megőrzése, az ismeretterjesztés és tudományos kutatások támogatása. Jelenleg 36 ország 329 állatkertje tartozik a szervezet tagságába. A Fővárosi Állat- és Növénykert több területen is fontos szerepet játszik az EAZA munkájában. Összesen 63 fenyegetett faj esetében vesz részt összehangolt európai tenyészprogramban, illetve törzskönyvezési programban. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.