Úgy öregszünk, mint a rokonaink - mármint a majmok

Az orvostudomány fejlődése ellenére az ember még ma is úgy öregszik, mint legközelebbi rokona.

Meglepő hasonlóságot mutat a leghosszabb életű főemlős, az ember és közeli rokonai, a majmok öregedése. Mindkét fajnál hosszabb életre számíthatnak a nőstények, de más közös pontot is felfedeztek a legújabb vizsgálatok.

Amerikai kutatók hét majomfaj csaknem háromezer egyedének az öregedését hasonlították össze. A szóban forgó állatok madagaszkári szifaka makik, Costa Rica-i csuklyásmajmok, brazíliai pókmajmok, kenyai fejdíszes cerkófok és páviánok, valamint csimpánzok és gorillák voltak. Öregedési folyamatuk, amelyet a kutatók az életük folyamán alakuló elhalálozási valószínűség alapján jellemeztek, minden fajnál hasonlóan alakult, és megfelelt az emberre jellemzőnek - írja a Die Welt című német lap internetes kiadása.

A vizsgált fajok szinte mindegyikénél a nőstények élnek tovább, a hímek halálozási esélye korábban kezd el növekedni. Kivételt képez ez alól a brazíliai pókmajom, amelynek hímjei hasonló kort érnek meg, mint a nőstények, valószínűleg a nőstényekért folyó kevésbé agresszív versengés miatt. A szifakák hímjei ezzel szemben egész életükön át heves harcokat vívnak egymással a nőstények kegyeiért - így különösen gyorsan öregszenek és halnak meg.

A különböző fajok öregedése közti különbség nem függött össze azok rokonsági fokával, kizárólag életkörülményeik befolyásolták. Ezek szerint pedig az ember, hosszú élete dacára még mindig egy tipikus főemlős.

A modern orvoslásnak köszönhetően az emberek a világ számos részén sokkal hosszabb ideig élnek, mint korábban. Azonban még mindig nem tudjuk, mi határozza meg maximális életkorunkat. A kutatók szerint állati rokonaink tanulmányozásával többet tudhatunk meg öregedésünk rugalmasságáról.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.