Túlélés az űrben: komoly lemaradásban a NASA
A Mars-látogatás egészségügyi kockázatai között találjuk a hosszantartó súlytalanság miatt meggyengülő csontokat és izmokat, a látásromlást és az elzártság okozta pszichológiai problémákat. A kozmikus sugárzásnak kitett asztronautáknál növekszik a rák kialakulásának esélye, de meddőség, szürkehályog és központi idegrendszeri problémák is felléphetnek. További kockázatot jelent a súlyvesztés vagy alultápláltság, amelyet a misszióra vitt korlátozott mennyiségű és fajtájú élelmiszer okozhat.
„A NASA még mindig komoly kihívásokkal küzd a személyzet biztonságát illetően. Meglehet, a majdani első Mars-misszió legénysége többet kockáztat majd, mint az utánuk következők” – összegez Paul Martin főellenőr, aki ugyanakkor azt is elismerte, hogy az űrügynökség az utóbbi időben sokat tett a problémák orvoslásáért.
Scott Kelly NASA |
NASA egyetértett az 54 oldalas jelentéssel.
Eddig egyetlen amerikai sem töltött az űrben 7 hónapnál többet egyszerre. Véletlen egybeesés, hogy Scott Kelly, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyéves küldetésen levő asztronautája pont a Martin-riport közlésének napján adta át a múltnak a korábbi, 215 napos rekordot. A misszió azt vizsgálja, miként alkalmazkodik az emberi szervezet a hosszú távú űrutazásokhoz – Kelly márciusban fog visszatérni. Az orvosi kutatást segíti Scott egypetéjű ikertestvére, Mark, akinek földi teszteredményei összehasonlíthatóak űrben levő bátyjáéval.
Veres Dóra: "Egy nő csak egy nő"
Dési András: Forradalmár, nem cukorka
Sz. Bíró Zoltán: Oroszország, mint menedék
Poór Csaba: Álmok a vízen
Horvai Ferenc: Magyarok a Marson
Az abszolút csúcsot 14 hónappal az orosz Valerij Poljakov tartja, aki 1994 januárja és 1995 márciusa között „lakott” a Mir állomáson. Poljakov jelentős hangulatingadozásokon ment keresztül az űrben töltött első hónapjában (életöröme csökkent és a túlhajszoltság jelei látszottak rajta), a továbbiakban azonban kiegyensúlyozottá vált, miközben a kozmikus sugárzás okozta veszélyek is elkerülték.