Triplázható a termálvíz-hasznosítás

Nagyjából a háromszorosára lehetne emelni a termálvíz hasznosítási szintjét a nyugat-magyarországi, illetve a környező határon túli térségekben egy most bemutatott uniós kutatási projekt eredményei szerint. A tapasztalatok szerint a fejlesztéshez leginkább az elképzelések hiányoznak - Magyarországon például a meleg vizet leginkább strandokon és ivóvízként hasznosítják, áramot pedig az egész vizsgált térségben országonként csak egy-két helyen termelnek vele.

Jelenleg összesen 20 szlovén, 28 osztrák, 20 szlovák és 104 magyar felhasználó hasznosítja a régió geotermikus energiáját a Nyugat-Pannon régióban. A teljes éves termálvíz-kivétel meghaladja a 30 millió m3-t (ez a szám nem tartalmazza az ausztriai kitermelési adatok titkosított részét). A kitermelt termálvizet az országok elsősorban balneológiai célokra használják. Magyarországon, a 30°C alatti vizeket széles körben használják ivóvízként is. Bár minden országnak ambiciózus tervei vannak, hogy a megújuló energiaforrások arányát 2020-ig jelentősen növelik az EU stratégiáival összhangban, elektromos áram előállítását geotermikus energia segítségével csak Ausztriában tervezik jelenleg kísérletképpen, és a geotermikus energia fűtésre való felhasználása – a felmérés szerint – alárendelt mind a négy országban. A most bemutatott Transenergy tanulmány hangsúlyozza a jelenlegi felhasználás hátrányait is: megmutatja, hogy a termálvíz 85%-át szivattyúzással termelik ki, a szennyvízkezelés elégtelen – a felhasznált termálvíz döntő hányada a felszíni vizekbe kerül, ami az ökoszisztémákat kémiai- és hőszennyezéssel fenyegeti; csupán egy-két visszasajtoló kút működik minden országban. A monitoring eltérő az egyes országokban, de a legtöbb esetben speciális monitoring rendszert a termálvizeket tartalmazó rétegekre eddig még nem építettek ki. Ezek a vizsgált problémák tovább ösztönzik az együttműködést a közös és harmonizált felszín alatti (termál)víz menedzsment stratégiák kidolgozására a szomszédos országok között. A hasznosítási tanulmány eredményeit 12 térkép és egy jelentés foglalja össze, amely mindenki számára elérhető a projekt honlapján: http://transenergyeu.geologie.ac.at.

A T-JAP projekt a Mora-Zala medencében, magyar-szlovén viszonylatban vizsgálta a geotermius energia hasznosításának lehetőségeit. Ebben a régióban az összes termálvízkincs háromnegyede Magyarországban van, a hasznosítás mértéke azonban mindkét országban azonos, ami azt jelzi, hogy Magyarországon elhnyagolják ezt a lehetőséget. A területen a termálvíz Szlovéniából Magyarország felé áramlik, a víztest azonban közös, ami az összehangolt felhasználást és monitoringot indokolná Az energia kinyerésének foka jelenleg meglehetősen alacsony fokú: a kiemelt termálvíz energiatartalmának mindössze a 30 százaléka hasznosul. A vizsgálati projekt adatai szerint a geotermikus kapacitás akár egy melegvízzel működő hőerőmű telepítését is lehetővé tenné.                                                                                                                                                                                                                        

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.