Szupernóvák segítették az élet fejlődését

A kozmikus háttérsugárzás változása jelentősen befolyásolta az élet fejlődését a Földön - állítja Henrik Svensmark, a Dán Műszaki Egyetem fizikaprofesszora. A tudós szerint a geológiai korszakok kezdetén és végén mindig jelentősen megváltozott a sugárzás intenzitása.

Egy nagy tömegű csillag életciklusa végén bekövetkező, hatalmas erejű felrobbanása erőteljesebben világít, mint egy egész galaxisnyi, normál csillag fényereje. Az esemény után visszamaradó és nagy energiájú töltött részecskék alkotják az úgynevezett kozmikus háttérsugárzást. Svensmark 500 millió évnyi geológiai és csillagászati adatainak vizsgálata során állapította meg a galaxisunkban a Naphoz hasonlóan mozgó szupernóvák közelségét. Ha a szupernóva elég közel volt, akkor a megnövekedett sugárzás közvetlenül is kapcsolatba kerülhetett a Föld légkörével.

Az adatok összehasonlításával rájött, hogy a szupernóvák gyakorisága erősen befolyásolta, alakította az élet feltételeit a Földön. Az is elképzelhető, hogy a kozmikus háttérsugárzás és az éghajlat változása között is van összefüggés. Az kimutatható, hogy a legtöbb geológiai korszak úgy kezdődött és tűnt el, hogy a szupernóvák számában emelkedés vagy csökkenés mutatkozott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.