Hány évet vesz el életünkből a szomszédos gyár?
A Válaszúton Alapítvány internetes "szennyszámító" alkalmazása - amely a legszennyezes.hu holnapon érhető el - az Európai Unió egyik kutatási programjának eredményeire támaszkodik. A program a főbb üzemtípusok nitrogénoxid- és kéndioxid-kibocsátását veszi alapul, és az előbbi anyagok környezetbe jutásakor keletkező másodlagos légszennyező anyagok egészségi hatását méri fel.
Ha nem ismerjük a számításhoz szükséges alapadatokat, az oldalon egy linket is találunk, amelyről letölthetük, hogy az adott létesítmény a környezetvédelmi tárca nyilvántartásai szerint mit enged a levegőbe.
A kalkulátor három lehetséges, viszonylag gyakori egészségi hatást mutat be. Így kiszámíthatjuk a segítségével a várható halálozást (pontosabban annak a szennyezéshez köthető növekedését), a szennyezőanyagok belélegzése nyomán valószínűsíthető életév-vesztést, és a felnőtteknél várható alsó légúti tünetek számát. Ezek a hatások a gyakorlatban összadódnak, és negatívan befolyásolják az életkilátásokat: az Európai Bizottság jelentése szerint Magyarországon minden állampolgár átlagosan egy évet veszít életéből a légszennyezés miatt. Egyes különösen szennyezett területeken ez a szám akár a három esztendőt is elérheti.
A légszennyezés egyik meghatározó forrása az iparvállalatok és erőművek kibocsátása, amely egy-egy régió levegő- és életminőségét is befolyásolja. A Válaszúton Alapítvány álláspontja szerint az ilyen létesítmények engedélyezésekor az üzemek emberi egészségre gyakorolt hatását is meg kellene vizsgálni, ez azonban még nagyon ritkán fordul elő.