Sosem látott felvételek szumátrai tigrisekről

A szumátrai dzsungel mélyén felállított speciális kamerák páratlan felvételeket készítettek egy anyatigrisről és kölykeiről. Jelenleg mindössze 400 szumátrai tigris él vadon.

Speciális videokamerákat állítottak fel az indonéziai WWF kutatói annak érdekében, hogy megfigyelhessék a szumátrai dzsungelben élő tigriseket. Korábban állóképeket rögzítő fényképezőgépekkel próbáltak információkat szerezni az állatokról, ám a képek életlenek lettek. Az infrakamerák felállítása után egy hónappal már sikerrel jártak: a felvételen az látható, ahogy az anyatigris és kölykei megállnak, hogy megszimatolják és megvizsgálják a kamerát. Ezek az első felvételek, melyeken egy anyatigris kölykeivel együtt látható.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Az infravörös érzékelőkkel ellátott kamerákat a környezetükben portyázó állatok testhőmérséklete aktiválja. Ezen műszerek segítségével a kutatók képesek azonosítani a tigrisek által leggyakrabban használt területeket, valamint nyomon tudják követni ez egyes példányok mozgását, így a populáció változását is. A WWF több tucat hasonló kamerát állított fel Közép-Szumátra területén. A kamera az anyatigrisen és kölykein kívül egy hím szumátrai tigrist és zsákmányállatait (vaddisznó, szarvas) is megörökített, valamint felvételeket készített más állatfajokról is, többek között tapírokról, makákókról, tarajos sülökről és cibetmacskákról is.

Jelenleg mindössze 400 szumátrai tigris él a vadonban. Sajnos életterük csökkenése és az orvvadászat folyamatos veszélyt jelent rájuk. Az anyatigris territóriumán például jelenleg is óriási mértékű favágás folyik két nemzetközi papírgyártó vállalat, olajpálma-ültetvények és más betolakodók megbízásából, és folyamatos az illegális fakitermelés is.

2010. február 14-én a kínai naptár szerint a Tigris Éve kezdődik. A WWF ekkor indítja el az egy éves Dupla vagy semmi elnevezésű kampányát. Idén szeptemberben Vlagyivosztokban Tigris-csúcsot tartanak, melynek házigazdája Vlagyimir Putyin, orosz miniszterelnök, és amelynek támogatói között szerepel a Világbank és a WWF is. A természetvédelmi szervezet célja nemcsak az, hogy megmentse a tigriseket a kihalástól, hanem hogy 2022-ig megduplázza egyedszámukat.

A vadon élő tigrisek - szibériai, maláj, bengáli, szumátrai stb. - száma mára mindössze 3200-ra csökkent, és a jelenlegi szisztematikus irtások nagyon gyorsan az egyedek teljes kipusztulásához vezethetnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.