Csimpánzok izgatottan makognak az alma szó hallatán, de ez a makogás változik, ha az állatok új „nyelvi" környezetbe kerülnek – legalábbis ez derült ki az eredetileg Hollandiában élő csimpánzokról. A nyelvváltáshoz az is kellett, hogy a holland csimpánzok erős érzelmi kötődést alakítsanak ki Skóciában élő fajtársaikkal.
Skótul tanultak a holland csimpánzok
A csimpánzkutatók eddig azt feltételezték, hogy a főemlősök által az élelmiszer láttán kiadott hangok csupán az étel nyomán kialakult általános izgalmat jelzik, amik függetlenek az adott ételtől. Ezért volt különleges jelentőségű a kilenc tagú holland majomcsapat 2010-es érkezése és csatlakozása a skót állatkert csapatához. Végül kiderült, hogy a makogás több egyszerű izgalomnál, egy adott tárgyra, ez esetben élelmiszerre, is irányulhat.
„Az itt bemutatott eredmények a korábbi megállapítások ismeretében nem meglepőek" – nyilatkozta Jared Taglialatela főemlős kutató (Kennesaw Állami Egyetem) a NBC News-nak. Korábbi tanulmányok is igazolták, hogy a csimpánzok képesek a szociális tanulásra. (Minden olyan tanulást, amely révén bekövetkező viselkedésváltozás társas kölcsönhatások, szociális interakciók következtében alakul ki, szociális tanulásnak nevezünk.) Taglialatela szerint ebben a bejelentésben az az érdekes, hogy egyértelműen bemutatta, mennyi idő kell egy új tudás elsajátításához. Már csak az kérdéses, hogy a holland csimpánzok körében mennyire tartós az új nyelv megtanulása.