Sejtkutatóké az idei orvosi Nobel-díj
Sejtkutatási eredményeiért két amerikai és egy német kutató nyerte el az idei orvosi Nobel-díjat. Thomas C. Südhof a Stanford Egyetem, James E. Rothman a Yale Egyetem, míg Randy W. Schekman a Berkeley Egyetem kutatója. A három kutató között egyenlő arányban oszlik meg a díjjal járó nyolcmillió svéd korona. Südhof 1955-ban a németországi Göttingenben született. Schekman 1948-ban Saint Paulban (Minnesota) született, míg Rothman 1950-ben, ugyancsak az Egyesült Államokban (Haverhill, Massachusetts) látta meg a napvilágot.
A három kutató a sejtekben lezajló szállítási folyamatok megismerésében ért el alapvető eredményeket. A sejtek által előállított anyagok egy része helyben használódik fel, míg másoknak ki kell ürülniük onnan – például a hasnyálmirigy sejtjei által termelt inzulin a véráramba kerülve szabályozza a szervezet vércukorszintjét.
A sejtek által termelt anyagok kis hólyagocskákba, az úgynevezett vezikulumokba kerülnek, de az sokáig nem volt világos, hogy mi koordinálja ezek mozgását. A három kutató ismerte fel azokat a szabályozó folyamatokat, amelyeknek köszönhetően a vezikulumok minden időben a megfelelő helyen tartózkodnak.
A Berkeley Egyetemen dolgozó Randy W. Schekman fedezte fel a forgalom szabályozásában meghatározó szerepet játszó géneket. James Rothman arra jött rá, hogy a hólyagocskák miként kapcsolódnak a megfelelő helyre, hogy megszabaduljanak terhüktől. A német Thomas C. Südhof pedig azt ismerte fel, hogy milyen folyamat biztosítja, hogy ez a kirakodás a megfelelő pillanatban történjen.
Az illetékes bizottság indoklása szerint a három tudós vezikuláris transzporttal kapcsolatos kutatásai hozzájárultak annak megértéséhez, hogy a sejtek által előállított molekulák miként kerülnek a megfelelő helyre a megfelelő időben. A rendszer meghibásodásának súlyos szövődményei lehetnek, többek közt neurológiai betegségek és diabétesz kialakulásához, valamint az immunrendszer rendellenességeihez vezethet.