RIM és Nokia: rossz telóra tettek
Bár a két vállalat más-más területeken tarolt (a Nokia abszolút piacvezető volt, és elsősorban a közepes és olcsóbb kategóriájú készülékekkel aratott látványos sikereket, a Blackberry az üzleti telefonok kategóriáját vezette), a mostani mélyrepülésük több szempontból is hasonló. Az okokat mindkettejüknél ott kell keresni, hogy lemaradtak az Apple által elindított okostelefon-hullámról - annak ellenére, hogy a hullám elindításában mindketten tevékenyen részt vettek.
A Nokia volt az első cég, amely a mindennapok során jól használható, internetezésre és emailezésre képes teljes érintőképernyős mobiltelefont mutatott be (ez volt a gyűjtők körében ma is tiszteletet érintő, grafikus képességeivel jelenleg is versenyképes 7710-es, amelyet 2004-ben dobtak piacra). A Blackberry azzal vette ki a részét a telefonhasználati szokások átalakításából, hogy üzletemberek millióit szoktatta rá az üzleti levelezés mobiltelefonos menedzselésére.
A két cég által tevékenyen előkészített forradalom gyümölcseit most az Apple, illetve az androidos mobilokat fejlesztő Samsung és HTC aratja le, a RIM és a Nokia pedig bajban van (a szaksajtóban mindkettejükkel kapcsolatban felbukkant a "túlélésért küzd" kifejezés, ami ebben a pillanatban erős túlzásnak tűnik). A Nokia részesedése a mostanra legfontosabbá vált piacán, Kínában is zuhan (elsősorban a helyi gyártók "filléres" okostelefonjai miatt), a teljes billentyűzetes Blackberry mobilok pedig az érintőképrnyő-divat miatt szorulnak háttérbe. A kanadai RIM dolgát az is nehezíti, hogy sokkal bonyolultabb (és drágább) egy alkalmazást a sokbillentyűs vezérlésre kifejleszteni, vagyis az érintőképrnyős vetélytársak olcsóbban jutnak szoftverhez - mápedig a versenyt a hardver helyett egyre inkább az alkalmazás-választék dönti el.
A RIM-től most 2000 dolgozót bocsátanak el (a közel 20 ezeből), és a másfél éve még 83 milliárd dollárt érő cég a monoton árfolyamzuhanás miatt felvásárlási célponttá vált. Ugyanezt, vagyis a felvásárlás lehetőségét újabban a Nokiával kapcsolatban is hallani: ez a vállalat is veszteséges, és a második negyedévben 34 százalékkal csökkentek az eladásai, ami a részvényárfolyam közel felét "elvitte".
A Nokiánál most az év végére ígért windowsos telefonoktól várják a megváltást, a piac viszont a cég saját fejlesztésű, Meego-t futtató újdonságára is figyel: egy új operációs rendszer - ahogyan azt az Apple már megmutatta - néha fenekestül fel tudja forgatni a mobilvilágot.