Orvosegyetem? – csakis klinikákkal!
A leválasztási tervek mögött az a meggondolás húzódhat meg, hogy a kórházakkal azonos irányítási szerkezetben a klinikák hatékonyabban működtethetők. A négy orvosképző egyetem klinikáit képviselő szövetség (EKSZ) az esetleges leválasztást szorgalmazó törekvéseket rendkívül kockázatosnak és a minőségi orvosképzést veszélyeztető elgondolásnak tartja - közleményük a Semmelweis Egyetem honlapján olvasható.
A hazai orvosképző felsőoktatási intézményekben közel negyedszázada bevezetett idegen nyelvű képzés talán az egyik legnagyobb vívmány. Orvosképző egyetemeink ezáltal váltak nemzetközi szinten is tömeges oktatást végző tudásközpontokká. A külföldi hallgatók által befizetett tandíjak összege a négy egyetemre vetítve évente 20-25 milliárd forintot tesz ki. Az itt tanuló hallgatók átlagosan ugyanennyi pénzt költenek el lakásra és élelemre, és ez már nemzetgazdasági szinten is számottevő bevételi forrás. Amennyiben a klinikák az egyetemektől függetlenül működnének, ezek az oktatási műhelyek menthetetlenül szétesnének. A negyedévezredes tradícióra és a hatalmas oktatási tapasztalatra épülő vonzerő pillanatok alatt eltűnne. A klinikák helyébe lépő oktatókórházakban sem a kutatás, sem az oktatás nem lenne prioritás. Az Egyesült Államokban már megpróbálták különválasztani a betegellátást, kutatást és az oktatást, de a tapasztalatok egyértelműen igazolták, hogy ezek a tevékenységek egy intézményen belül, együttesen és egymást erősítve működnek a legmegfelelőbben. Az európai tendenciák is az egyetemi klinikákon alapuló orvosképző helyek irányába mutatnak.
Az Egyetemi Klinikák Szövetsége arra kéri az egészségpolitika és a felsőoktatás irányítóit, hogy az idegen nyelvű és a magyar nyelven folyó orvosképzés fenntartása érdekében álljanak ki az egységes magyar orvosi képzés mellett. A szövetség meggyőződése, hogy az orvosképzés jelenlegi struktúrájának gyökeres megváltoztatása nemzeti célokat, több évtizedes szakmai eredményeket, sikeres országimázst, valamint sokmilliárdos bevételeket veszélyeztet.
Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora – a professzor november elején nyilatkozott e kérdésben lapunknak - szerint, ahogy a magányos kutatók, úgy a magányosan működő egyetemek kora is lejárt. A közös munka a jövő útja. A Semmelweis Egyetem hagyományai arra mutatnak, hogy a jelenlegi egységet kell megtartani, erősíteni a kapcsolatokat, s nem megbontani a jól működő rendszert. A külföldi tapasztalatok szerint sokkal hasznosabb a szinergiák erősítése.