Nem halnak többé korábban a férfiak
A nők és a férfiak élettartama közötti különbség az 1970-es években érte el tetőpontját, azóta a férfiak életkora globális szinten gyorsabban nő. Les Mayhew, a Cass Business School statisztikaprofesszora Angliában és Walesben végzett vizsgálatokat a 30 éves férfiak és nők várható élettartamáról.
Az eredményekből egyértelműen kiderül, hogy a férfiak várható életkora fokozatosan felzárkózik a nőkéhez. Ha a mostani tendencia folytatódik, 2030-ra mindkét nemnél akár 87 évre is nőhet a maximális átlagéletkor.
Ennek egyik oka a férfiak egészségesebb életmódjában, különösen a dohányzás visszaszorulásában keresendő. A másik két jelentős tényező a biztonságosabb, főleg irodai munkakörnyezet és a rendezettebb egészségügyi ellátás, mely a férfiaknál gyakoribb szívproblémák visszaszorulásában mutatkozik meg.
Mivel a tanulmány 30 év körüli embereket vizsgált, eredménye nem vetíthető ki fiú és lány újszülöttekre, akiknél a fiúk továbbra is vezetik a halálozási arányt.
„Elméletileg a nőknek minden országban csekély előnyük van, országonkénti különbségek azonban megfigyelhetők” – állítja David Leon, a London School of Hygiene and Tropical Medicine professzora.
A legkisebb eltérés a férfiak és nők élettartama között az alacsony várható élettartamú afrikai régiókban tapasztalható, s ez főként a két nemet azonos mértékben sújtó fertőző betegségek számlájára írható. Kelet-Európában, ahol ezeket a kórokozókat már legyőzték, elsősorban az életmódbeli különbségek miatt jelentősebb eltérések figyelhetők meg. Oroszországban például, ahol a nemi szerepekről rendkívül konzervatívan gondolkoznak, 1990-ben a férfiak akár 13 évvel rövidebb életre számíthattak.
Az országok harmadik, legfejlettebb csoportjában, így az Egyesült Királyságban is, az életkorbeli eltérések folyamatosan csökkennek.
„A két nem viselkedésében tapasztalható különbségek jól láthatóan kiegyenlítődnek” – összegzi az eredményeket a professzor.