Nem volt kapcsolat a Tűzgyűrű két pusztító földrengése közt
Szeizmológusok szerint a két esemény közti időbeli közelség ellenére nincs összefüggés. Ettől függetlenül mindkét régióban további rengések várhatóak, mivel a hasonló események megváltoztatják a földkéregben létező feszültségeket az érintett területen, és ez vagy utórengéseket vált ki, vagy éppen ellenkezőleg, meggátolja azokat. Mindez a rengés helyszínén vagy a közelben keletkezett repedések geometriájától függ.
A japán közszolgálati rádió, az NHK Kjúsú térségében csütörtök óta több mint 500 utórengésről adott hírt, Ecuadorban pedig a Reuters számolt be 160 további földmozgásról.
Mindkét ország a Csendes-óceánt övező, Tűzgyűrűnek nevezett patkó alakú régió része, s a világ földrengéseinek 90 százaléka itt, a földkéreg legfontosabb tektonikai lemezeinek összeütközési zónájában fordul elő. Az ecuadori rengés oka az Amerikai Geológiai Szolgálat szerint a Dél-amerikai- és a Nazca-lemez hatalmas erejű egymásnak lökődése volt, míg a két japán földmozgást egyetlen földkéregrész, a Felső-eurázsiai-lemezen belül viszonylag kis mélységben kialakult feszültség idézte elő.