Nanohártya az égési sérültek reménysége
Az Amerikai Betegségellenőrző és Megelőző Központ (CDCP) adatai szerint Amerikában minden félórában súlyos égési sérülést szenved valaki. A ma használatos sebkötöző anyagok csak a viszonylag sima és egyenletes felületeket tudják megóvni a fertőzésektől. Yosuke Tokamura és kutatócsoportja a Tokai Egyetemen olyan nanoanyagokból álló hártyát fejlesztett ki, amely még egy kísérleti egér ujját is tökéletesen bevonta anélkül, hogy ehhez külön ragasztó hatású adalékot adtak volna.
Az Amerikai Kémiai Társaság tegnap kezdődött konferenciáján bemutatott hártya egy PLLA nevű biológiailag lebomló műanyagból áll, mely az égési sérülteket leginkább veszélyeztető baktériumok ellen is hatékony védelmet nyújt. Tokamura a hártyát kémcsőben vízzel összerázta, majd az apró töredékekre szétesett anyagot egy sima felületre öntötte. A különálló darabok foltmozaik (patchwork) szerűen oszlottak el és megszáradva egy teljes nanohártyát alkottak. Kipróbálásnál ez az anyag még fémtűt, vagy egérujjat is tökéletesen bevont. A hártya három napig védett a bakteriális fertőzésektől, ha pedig a bevonatot megújították, ez a védelem a kétszeresére nőtt, ami lehetőséget ad a sérültek jelenleg napi kötözésének ritkítására.
A kutatók tervei szerint a további állatkísérleteket klinikai tesztek követik, hogy az új anyagot mihamarabb a kórházi gyakorlatban is bevezethessék.